Share

آکادمی فیلم اروپا نامزدهای بیست و ششمین دوره جوایزش در سال ۲۰۱۳ را اعلام کرد.

کاوه بختیاری فیلمساز ایرانی ـ سوئیسی

فیلم «توقفگاه» از کاوه بختیاری به فهرست نامزدهای بیست و ششمین دوره آکادمی فیلم اروپا راه یافت و در همان حال «گذشته» ساخته اصغر فرهادی از راه‌یابی به این فهرست بازماند.

در بین فیلم‌های سال ۲۰۱۳ از کشور‌های اروپایی، ۴۶ فیلم بلند داستانی از ۳۲ کشور به مرحله اولیه نامزدی در رشته‌های گوناگون بیست و ششمین دوره جوایز آکادمی اروپا راه پیدا کرده‌اند. افزون بر این، سه فیلم مستند «تصویر گمشده» اثر ریتی پن (فیلمساز ویتنامی که در فرانسه فیلم می‌سازد) و «توقفگاه»، اولین ساخته بلند کاوه بختیاری که محصول سوئیس است و در یونان ساخته شده و همچنین «عمل قتل» ساخته یاشوآ اوپنهایمر در میان راه یافتگان به فهرست بیست و ششمین دوره جوایز آکادمی اروپا به چشم می‌خورد.

پوستر مستند «توقفگاه»

مستند «توقفگاه»، ساخته کاوه بختیاری در بخش «پانزده روز کارگردانان»ِ جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۳ هم پذیرفته شده بود.

مستند «توقفگاه» ساخته کاوه بختیاری به ماجراهای دردناک تعدادی از پناهندگان ایرانی که در اثر سرکوب‌های دوران احمدی‌نژاد مجبور به فرار از ایران شده بودند، می‌پردازد. آن‌ها با تحمل مشکلات بسیار خودشان را به آتن، پایتخت یونان می‌رسانند و در آپارتمان کوچکی که به یک ایرانی مقیم آتن تعلق دارد پنهان می‌شوند. این آوارگان در این قفس تنگ مجبور به زندگی هستند و با امید زندگی بهتر، شب و روز را سپری می‌کنند. کشمکش‌ها بین آن‌ها، نوستالژی وطن، و گذشته آن‌ها در فیلم بدون فلاش‌بک بیان می‌شود.

کاوه بختیاری برای ساخت مستند «توقفگاه»، چندین ماه، شب و روز با این گروه از جوانان پناهجو زندگی کرده و فیلم موفق و شهادت‌دهنده‌ای از موقعیت دردناک پناهجویان ساخته است.

مستند «توقفگاه» ساخته کاوه بختیاری از ۲۷ ماه نوامبر ۲۰۱۳ در سینماهای فرانسه به نمایش درمی‌‌آید.

انتظار می‌رفت که فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی در بیست و ششمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا در رشته‌هایی نامزد شود، اما در هیچ رشته‌ای از این فیلم نام برده نشد.

انتظار می‌رفت که فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی در بیست و ششمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا در رشته‌هایی نامزد شود، اما در هیچ رشته‌ای از این فیلم نام برده نشد

از فیلم‌هایی که در فهرست بیست و ششمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا به چشم می‌خورند، باید به «زیبائی بزرگ» ساخته سورنتینو از ایتالیا، «هانا آرنت» ساخته مارگرت فون توروتا از آلمان، «در خانه» به کارگردانی فرانسوا اوزون و همچنین «سنگ صبور»، ساخته عتیق رحیمی با بازی گلشیفته فراهانی از فرانسه و «فقط خدا می‌بخشد» از دانمارک یاد کرد.

مراسم بیست و ششمین دوره آکادمی فیلم اروپا، ۷ دسامبر در برلین، در آلمان برگزار خواهد شد.

آکادمی فیلم اروپا در سال ۱۹۸۸ با این هدف بنیان گذاشته شد که فیلم‌های اروپایی مورد توجه بیشتری قرار گیرند و سینمای اروپا از مرتبه و جایگاه بالاتری در جهان برخوردار شود. تاکنون آکادمی فیلم اروپا نتوانسته است به هدف اصلی‌اش که رقابت مؤثر با اسکار باشد دست یابد.

در بیست و ششمین دوره جوایز آکادمی اروپا، ۲۶ جایزه برای فیلم‌هایی که در اروپا ساخته شده‌ در نظر گرفته شده است. هیأت داوران از بین ۲۹۰۰ عضو این آکادمی برگزیده می‌شوند.

رئیس آکادمی فیلم اروپا ویم وندرس، فیلمساز برجسته آلمانی است.

هر سال در روزهای نخست ماه دسامبر مراسم اهدای جوایز آکادمی اروپا در یکی از شهرهای اروپا برگزار می‌شود و جمعیتی عظیم از حرفه‌ای‌های جهان سینما در این مراسم حضور دارند. این مراسم همچون اسکار، در یک شب برپا می‌شود و برندگان نهایی طی آن اعلام می‌شوند.

امسال از کا‌ترین دونوو، بازیگر سرشناس فرانسوی و پدرو آلمودوار، فیلمساز شناخته شده‌اسپانیایی تقدیر می‌شود و جایزه افتخاری آکادمی اروپا به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 

Share