Share

 جمعی از شهروندان کُرد امروز، سه‌شنبه ۱۴ آبان‌ماه در شهر مریوان در اعتراض به اعدام‌های اخیر تجمعی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی در مریوان

یک شاهد عینی به زمانه گفت: “حدود ساعت پنج عصر در خیابان جمهوری حرکتی یکپارچه با مرکزیت ۷۰ تا ۸۰ نفر آغاز شد و رفته رفته مردم به گروه راهپیمایان می‌پیوستند تا این‌که جمع کثیری شکل گرفت.”

اعتراض این دسته از مردم مریوان به اعدام سه تن از زندانیان سیاسی به نام‌های حبیب‌الله گلپری‌پور، رضا اسماعیلی و شیرکو معارفی صورت گرفته است.

به گفته این شاهد عینی، نیروهای امنیتی با باتوم برقی معترضان را پراکنده کردند.

گفته می‌شود در این اعتراض چند نفر بازداشت شده‌اند، اما تاکنون اطلاعات دقیقی در این‌باره به‌دست نیامده است.

برخی از تارنماهای خبری نام دو تن از بازداشت‌شدگان را وریا تاسه و دانا لنج آبادی اعلام کرده‌اند.

موج جدید اعدام‌ زندانیان سیاسی

اعتراض مردم مریوان یک روز پس از اعدام شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کُرد در زندان سقز صورت گرفته است.

حکم این زندانی سیاسی بدون اطلاع خانواده و وکیل وی اجرا شد.

برخی از تارنماهای خبری نام دو تن از بازداشت‌شدگان را وریا تاسه و دانا لنج آبادی اعلام کرده‌اند

یک فعال حقوق بشر کُرد که نامش فاش نشده به کمپین ‌بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است، شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کُرد تا لحظه اجرای حکم اعدام از آن بی‌خبر بود.

این زندانی سیاسی، ۳۳ ساله در آبان سال ۱۳۸۷ دستگیر و در دادگاه بدوی انقلاب سقز به اتهامات “عضویت در حزب کومله، اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا” محکوم به اعدام شد و دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را تأیید کرد.

طبق برخی گزارش‌ها پیکر شیرکو معارفی روز گذشته در زادگاهش بانه به خاک سپرده شد.

اعدام زندانیان سیاسی در کردستان هفته پیش آغاز شد.

روز شنبه، چهارم آبان‌ماه ۱۳۹۲ حبیب‌الله گلپری‌پور، زندانی کُرد، در زندان ارومیه اعدام شد.

پس از آن، رضا اسماعیلی (مامدی)، دیگر زندانی کُرد، در زندان شهرستان سلماس به دار آویخته شد.

این دو زندانی سیاسی به اتهام محاربه و عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) به اعدام محکوم شده بودند.

تجمع اعتراضی در مریوان

سرنوشت نامعلوم چند زندانی سیاسی

همزمان با اعدام این سه زندانی سیاسی کُرد، منصور آروند زندانی کرد محکوم به اعدام به قرنطینه زندان ارومیه منتقل شده است و تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از سوران آروند برادر این زندانی سیاسی نوشته است، وی از روز هشتم آبان‌ماه به قرنطینه منتقل شده است.

منصور آروند، ۳۸ ساله و متأهل در تاریخ ۲۴ خرداد سال ۱۳۸۹ توسط مأموران امنیتی شهر مهاباد دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات مهاباد منتقل شد.

او در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی‌کیا به اتهام “همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران، تبلیغ علیه نظام و محاربه” به اعدام محکوم شد.

“ائتلاف علیه مجازات مرگ در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته است مسئله اعدام‌ها را در صدر مذاکرات خود با ایران قرار دهند

حکم اعدام این زندانی کُرد در تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۱ در زندان به او ابلاغ شد و دادگاه تجدیدنظر نیز این حکم را تأیید کرد و در نهایت حکم به دایره اجرای احکام فرستاده شد.

از طرفی دیگر  از سرنوشت چهار زندانی سیاسی عرب به نام‌های انتقال غازی عباسی، عبدالرضا امیرخنافره، عبدالامیر مجدمی و جاسم مقدم‌پناه چهار فعال عرب اهل شادگان (فلاحیه) که روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه از زندان کارون به مکانی نامعلوم منتقل شده بودند، هیچ اطلاعی در دست نیست.

 این چهار زندانی عرب به اتهام “محاربه با خدا و فساد فی‌الارض” در روز ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۱ در دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شده‌اند.

بیانیه “ائتلاف علیه مجازات مرگ”

روز ١٣ آبان‌ماه “ائتلاف علیه مجازات مرگ” در پیوند با افزایش اعدام‌ها در ایران بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه از جامعه جهانی خواسته شده مسئله اعدام‌ها را در صدر مذاکرات خود با ایران قرار دهند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، ائتلاف جهانی علیه مجازات مرگ در ١٣ ماه مه ٢٠٠٢ در شهر رم و از اتحاد بیش از ١۵٠ سازمان غیر دولتی، انجمن‌ها، مقامات محلی و اتحادیه کارگری تشکیل شده است. هدف از ائتلاف جهانی تقویت ابعاد بین‌المللی مبارزه علیه مجازات مرگ است. لغو مجازات مرگ هدف نهایی این ائتلاف است.”

در بیانیه این ائتلاف آمده است، “در حالی که فضای سیاسی بین ایران و جامعه جهانی پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور بهبود یافته و گروه ۵+١ در حال آماده سازی دور دوم مذاکرات هسته‌ای با ایران است، اعدام‌ها در داخل کشور با سرعتی بیشتر از قبل ادامه دارند.”

گردهمایی‌های اعتراضی در برخی از شهرهای اروپا و همچنین در کردستان عراق برگزار شده است

در بخش دیگری از بیانه آمده است: “بعد از انتخاب حسن روحانی در انتخابات ماه ژوئن تاکنون حداقل ٢٧٨ زندانی در ایران اعدام شده‌اند. از این آمار تنها ١۶۶ مورد اعدام، از جمله یک نوجوان که به اتهام قتلی که در سن ١۴ سالگی مرتکب شده، توسط منابع رسمی اعلام شده است. این رقم نشان دهنده افزایش آمار اعدام ماهانه‌ به طور متوسط نسبت به سال‌های اخیر است.”

احمد شهید گزارشگر سازمان ملل نیز در آخرین گزارش خود از اجرای احکام اعدام انتقاد کرده بود.

واکنش احزاب و فعالان کُرد

پس از اعدام حبیب‌الله گلپری‌پور و رضا اسماعیلی، حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعدام این دو زندانی سیاسی را “بی‌پاسخ” نخواهد نگذاشت و این اقدام آتش‌بس را با “دشواری” مواجه خواهد کرد.

در تابستان سال ۱۳۹۰ درگیری سنگینی بین نیروهای سپاه و پژاک صورت گرفت. این درگیری پس از تلفات زیاد با اعلام آتش‌بس و مداخله مستقیم مقام‌های اقلیم کردستان پایان یافت.

آن زمان رسانه‌ها اعلام کردند، یکی از مفاد آتش‌بس توقف اعدام زندانیان سیاسی کُرد از سوی جمهوری اسلامی بود.

همزمان احزاب سیاسی کردستان از جمله حزب دمکرات کردستان، حزب کومله کردستان ایران، حزب کومله زحمتکشان و حزب دمکرات کردستان ایران در بیانیه‌های جداگانه اعدام‌های اخیر کردستان را محکوم کردند.

در پی موج جدید اعدام‌ها گردهمایی‌های اعتراضی در برخی از شهرهای اروپا و همچنین در کردستان عراق برگزار شده است.

در فضای مجازی نیز کمپینی به نام “هزار کامنت علیه اعدام” از سوی شماری از فعالان مدنی ایجاد شده است.

فعالان “کمپین هزار کامنت علیه اعدام” در بیانیه آغاز به کار خود، گفته‌اند، هدف از این اقدام  مخالفت با مجازات اعدام از طریق کامنت‌گذاری در صفحات فیس‌بوکی مسئولان بلندپایە جمهوری اسلامی، به‌ویژە صفحات رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی و وزیر امورخارجە، محمدجواد ظریف است.

عکس‌ها از کُردپا، آژانس خبررسانی کردستان

Share