Share

پس از نبش قبر یاسر عرفات رهبر تاریخی فلسطین و آزمایش‌هایی که کارشناسان سوئیسی بر روی قفسه سینه و نمونه خاک در اطراف قبر وی انجام دادند، سرانجام میزان بالای پولونیوم ۲۱۰ یافت شد و مرگ عرفات پس از گذشت هشت سال، بر اثر مسمومیت به اثبات رسید.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، نتیجه آزمایش‌های پزشکان سوئیسی در حالی منتشر شده است که پژوهش‌های‌ کارشناسان فرانسوی و روسی در حال انجام است.

نبش قبر یاسر عرفات در رام‌الله بامداد روز سه‌شنبه هفتم آذرماه سال گذشته صورت گرفت.

بنا به گزارش ۱۰۸ صفحه‌ای کارشناسان سوئیسی، میزان تابش اشعه بتا و گاما پس از نبش قبر یاسر عرفات دو برابر بیش از قبل اعلام شده است. پیش از این اشعه رادیواکتیو بتا صفر یا بالای صفر گزارش شده بود.

سهی عرفات، همسر یاسر عرفات: ما یک جنایت واقعی، یک ترور سیاسی را کشف کردیم

کارشناسان سوئیسی در آزمایش بر روی نمونه‌های استخوان، مو، کفن و خاک، میزان بالای پولونیوم ۲۱۰، ماده‌ کمیاب و به شدت کشنده را به‌ویژه در استخوان‌های قفسه سینه و لگن خاصره یافته‌اند.

این کارشناسان معتقدند عرفات به‌طور منظم و مداوم پلونیوم مصرف کرده اما با این حال این ماده به‌طور مساوی در بدن وی توزیع نشده بود.

با اعلام این نتایج چگونگی مرگ یاسر عرفات روشن‌تر شده است اما این‌که چه کسانی پشت این ماجرا قرار داشتند، هنوز آشکار نیست.

از نظر فلسطینی‌ها مظنون اصلی دولت اسرائیل است. در آن زمان آریل شارون نخست‌وزیر اسرائیل بارها از “پیشینه تروریستی” عرفات سخن گفته بود.

اما اسرائیلی‌ها نیز این مرگ را به رقابت‌های مالی و بر سر قدرت در میان فلسطینی‌ها مربوط می‌دانند. هنوز روشن نیست که در آن زمان از کجا میلیون‌ها دلار به حساب دولت خودگردان فلسطین ریخته شد.

در همین حال دولت اسرائیل هرگونه اتهامی را در مورد دست داشتن‌ این کشور در مرگ یاسر عرفات رد کرد.

یگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل: همه چیز بسیار، بسیار مبهم است.

یگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل به جروزالم پست گفت کارشناسان برای یافتن مواد رادیواکتیو نه دفتر کار عرفات در رام‌الله را مورد بررسی قرار داده‌اند و نه بیمارستان نظامی فرانسه را که عرفات ۷۵ ساله در سال ۲۰۰۴ در آن درگذشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل با بیان این‌که “همه چیز بسیار، بسیار مبهم است”، افزود: “آن‌چه روشن است این است که این تئوری حفره‌های بزرگی دارد، حفره‌هایی بزرگ‌تر از سوراخ‌های یک پنیر سوئیسی.”

تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است پس از پایان کار سه گروه تحقیقاتی، تمام نتایج را به آگاهی عموم خواهد رساند

وی یافته‌های موجود را در خدمت “دشمنی خصوصی” سهی عرفات، همسر یاسر عرفات با دولت خودگردان فلسطین دانست.

کارشناسان سوئیسی نتایج آزمایش‌های خود را در اختیار سهی عرفات قرار داده‌اند. همسر عرفات شامگاه چهارشنبه ۱۵ آبان‌ماه (ششم نوامبر) در پاریس گفت: “به‌طور علمی ثابت شد که مرگ همسرم یک مرگ طبیعی نبود.”

سهی عرفات افزود: “ما یک جنایت واقعی، یک ترور سیاسی را کشف کردیم.”

تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام‌الله، در این‌باره اظهارنظری نکرده است.

این تشکیلات روز گذشته اعلام کرد که پس از پایان کار سه گروه تحقیقاتی، تمام نتایج را به آگاهی عموم خواهد رساند.

یاسر عرفات متولد ۱۹۲۹ در قاهره، رئیس حکومت خودگردان فلسطین از هنگام تشکیل در ۱۹۹۶، رئیس سازمان آزادی‌بخش فلسطین از سال ۱۹۶۹ و رئیس و بنیان‌گذار جنبش فتح از سال ۱۹۵۹ تا هنگام مرگ بود.

وی در سال ۱۹۹۴ همراه با اسحاق رابین، نخست‌وزیر وقت اسرائیل به خاطر مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل در اسلو جایزه صلح نوبل گرفت.

Share