Share

در پی تیراندازی نیروهای انتظامی در شهر نوسود واقع در استان کرمانشاه دو جوان کُرد کشته و زخمی شدند.

احسان پیام، جوان ۲۲ساله بر اثر تیراندازی نیروی انتظامی کشته شد.

به گزارش آژانس خبری موکریان، بامداد روز جمعه ۱۷ آبان‌ماه نیروی انتظامی در دژبانی ملندر نوسود با تیراندازی مستقیم، جوان ۲۲ساله اهل نوسود کرمانشاه به نام احسان پیام را به گمان حمل کالای قاچاق مورد هدف قرار داد و کشت.

بنا به این گزارش، بر اثر همین تیراندازی، کاروان حیدری، فرزند قیصر از ناحیه دست به شدت زخمی شد و به بیمارستان طالقانی کرمانشاه منتقل گردید.

طبق گزارش فعالان حقوق بشر در مرزهای کردستان سالانه صدها نفر از کولبران و افراد کاسب بر اثر تیراندازی نیروهای دولتی کشته و زخمی می‌شوند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد، در سال ۱۳۹۰ خورشیدی،  ۷۴ مورد مرگ کولبران کُرد و افراد کاسب را در مناطق مرزی استان‌های آذربایجان، کردستان، و کرمانشاه مستند کرده است.

“کولبر” اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از “کول” خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

افراد کاسب کالاهایی که توسط کولبران در نزدیک‌ترین روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسایل نقلیه به شهرها منتقل می‌کنند.

احمد شهید گزارشگر ویژ سازمان ملل در بخشی از گزارش اسفندماه سال ۱۳۹۰ به موضوع کولبران و افراد کاسب اشاره کرده بود.

 احمد شهید در گزارش خود گفته بود: “گزارشگر ویژه از کشتار سیستماتیک کولبران و کاسبکاران که (شهروندان) کُردی هستند که در مناطق مرزی زندگی می کنند مطلع شده است. کولبران که محموله‌هایی از اجناسی همچون چای، تنباکو و سوخت را برای معاش زندگی را در حدود مرزی بر پشت خود حمل یا قاچاق می‌کنند، از این رفتار متأثر هستند. قانون ایران فعالیت‌های قاچاق کولبران را به‌عنوان جرمی که قابل مجازات با چند ماه زندان یا جریمه‌ای معادل کالاهایی ضبط شده است می‌داند. اما گزارشگر ویژه گزارش‌هایی دریافت کرده است که نگهبانان مرزی به این افراد شلیک می‌کنند، و به این وسیله ده‌ها کولبر و همچنین اسب‌های آنان را سالانه زخمی و یا به قتل می‌رسانند.”

عکس از آژانس خبری موکریان

Share