Share

philomenaاز هفته‌ی گذشته نمایش عمومی فیلم «فیلومینا» تازه‌ترین ساخته اسفتن فریرز، فیلمساز انگلیسی در سینماهای انگلستان و ایرلند آغاز شده است. در اکران این هفته به معرفی این فیلم می‌پردازیم.
«فیلومینا» نخستین بار، امسال در بخش مسابقه جشنواره‌ی فیلم ونیز به نمایش درآمد و نامزد جایزه‌ی شیر طلایی این جشنواره بود و در نهایت جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه‌ی این جشنواره را به دست آورد. پس از آن، «فیلومینا» در جشنواره‌های بسیار دیگری چون تورنتو، شیکاگو و استکهلم نیز به روی پرده رفت و برنده‌ی جایزه‌ی دوم فیلم برگزیده تماشاگران جشنواره فیلم تورنتو شد. «فیلومینا» از ۲۲ نوامبر به شکل محدود و از ۲۷ نوامبر به شکل گسترده در سینماهای آمریکا به نمایش در می‌آید و همزمان با آن در برخی از کشورهای اروپایی نیز به روی پرده می‌رود.
«فیلومینا» بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است. مارتین با بازی استیو کوگان، روزنامه‌نگاری سیاسی است که به تازگی کارش را از دست داده و سردرگم است. از سوی دیگر، فیلومینا لی، زنی سالخورده با بازی جودی دنچ، به دخترش اعتراف می‌کند که ۵۰ سال قبل در صومعه‌ای در ایرلند صاحب فرزند پسری شده است، اما از آنجا که ازدواج نکرده بوده مجبور می‌شود حضانت فرزندش را واگذار کند. بعدتر مارتین و دختر فیلومینا در یک مهمانی با یکدیگر برخورد می‌کنند و مارتین با شنیدن داستان فیلومینا به آن علاقمند شده و با او دیدار می‌کند. او پس از شنیدن داستان از زبان فیلومینا به همراه او جست‌وجویی برای یافتن فرزند گمشده را آغاز می‌کند، جست‌وجویی که آن‌ها را به ایرلند و سپس به آمریکا می‌کشاند.
هر هفته در «برنامه سینمایی اکران» نگاهی داریم به یکی از فیلم‌های مهم روی پرده سینماهای جهان. در این برنامه مروری می‌کنیم بر خلاصه داستان فیلم٬ معرفی عوامل سازنده٬ گفته‌های فیلم‌سازان٬ چگونگی ساخت فیلم و نمایش آن و در نهایت نظر برخی از منتقدان معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مجله‌های سینمایی و روزنامه‌های جهان درباره فیلم. همچنین در این برنامه می‌توانید بخش‌هایی از صدای پیش‌پرده فیلم و موسیقی فیلم را بشنوید.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131112_Farhangi_EkranCinema_M_Yousefipour.mp3[/podcast]

Share