Share

یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، امروز جمعه یکم آذرماه (۲۲ نوامبر) اعلام کرد که نزدیک به شش هزار سرباز کودک در گروه‌های شبه‌نظامی جمهوری آفریقای مرکزی ثبت نام کرده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سلیمان دیابیت، نماینده یونیسف در آفریقای مرکزی گفت: “امروز تقریبا از پنج تا شش هزار کودک سرباز سخن می‌رود که این تعداد دو برابر تعداد قبلی است که ما آمار آن را داشتیم.”

در ماه ژوئیه گذشته یونیسف نسبت به پیوستن کودکان به گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت و یا طرفدار دولت هشدار داده و گفته بود دو هزار و ۵۰۰ کودک در گروه‌های مسلح حضور دارند.

ماه مارس گذشته حکومت فرانسوا بُزیزه، رئیس‌جمهور آفریقای مرکزی با کودتای ائتلافی از اقلیت مسلمان سرنگون شد

ماه مارس گذشته حکومت فرانسوا بُزیزه، رئیس‌جمهور آفریقای مرکزی با یک کودتا سرنگون شد. از آن زمان این کشور در جنگ داخلی به‌سر می‌برد.

ائتلاف شورشیان سه‌له‌کا، که از اقلیت مسلمان این کشور هستند کودتا را سازماندهی کردند و در پی آن میشل جوتودیا، یکی از رهبران سه‌له‌کا، اعلام کرد رئیس‌جمهور آفریقای مرکزی است و سال آینده انتخابات را برگزار خواهد کرد.

۸۰ درصد جمعیت آفریقای مرکزی را مسیحیان تشکیل می‌دهند و مسلمانان اقلیت مذهبی در این کشور هستند. این دو جامعه مذهبی در حال حاضر در درگیری مداوم به‌سر می‌برند.

سلیمان دیابیت با درخواست از جامعه جهانی برای توجه به این شرایط می‌گوید: “وضعیتی که ما در آفریقای مرکزی داریم بسیار بسیار جدی است.”

به‌گفته این نماینده یونیسف “نیمی از جمعیت آفریقای مرکزی کمتر از ۱۸ سال سن دارند”. وی افزود: “قبل از این بحران نیز وضعیت خوب نبود اما اکنون بدتر شده است.”

کشورهای آفریقایی حدود دو هزار و ۵۰۰ سرباز به این کشور اعزام کرده‌اند. این تعداد باید به چهار هزار و ۵۰۰ سرباز افزایش یابد اما منابع دیپلماتیک می‌گویند حتی اعزام این تعداد سرباز نیز برای پایان بخشیدن به بی‌نظمی و بی‌قانونی در این کشور کافی نیست و سازمان ملل باید کلاه آبی‌های خود را به آفریقای مرکزی اعزام کند.

Share