Share

نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران از حضور گسترده مردم در مراسم پانزدهمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، دو تن از رهبران ملی مخالف حکومت ایران، جلوگیری کردند. با این حال این مراسم  به‌شکل محدود بعد از ظهر جمعه یکم آذرماه ۱۳۹۲ در منزل آن‌ها برگزار شد.

داریوش فروهر دبیرکل حزب ملت ایران بود که به همراه همسرش پروانه فروهر در یکم آذرماه ١٣٧٧ توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی در خانه خود کشته شدند.

بنا به گزارش دریافتی این مراسم قرار بود با توافق‌های صورت گرفته با مسئولان حکومتی آزادانه برگزار شود اما نیروهای امنیتی و انتظامی دو سوی کوچه‌ای که منزل فروهرها در آن قرار دارد را بستند و مانع از شرکت مردم در این مراسم شدند.

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به‌نقل از یکی از کسانی که قصد شرکت در این مراسم را داشت نوشت: “مأموران ابتدا به داخل منزل فروهر‌ها رفته و سپس سر کوچه جمع شدند و اجازه ندادند کسی به سمت منزل فروهر‌ها حرکت کند.”

در میان جمعیت کسانی چون نسرین ستوده، داوود هرمیداس باوند، محمد بسته‌نگار، فریبرز رئیس‌دانا، ناصر زرافشان، محمد ملکی و جمعی از گروه “مادران صلح” حضور داشتند اما نتوانستند در مراسم شرکت کنند

این شاهد عینی افزود: “مأموران امنیتی به جمعیت حاضر در محل که بالغ بر ۱۰۰ نفر می‌شدند ابتدا اعلام کرد که فقط اعضای خانواده و بستگان فروهر‌ها می‌توانند وارد شوند اما حدود ساعت ۱۵ و ۲۰ دقیقه مأموران نیروی انتظامی و لباس شخصی به محل آمدند و سعی کردند مردم تجمع‌کننده را پراکنده کنند.”

گزارشی دیگر از گسترش حضور مردم در دو سوی کوچه خبر داد که به‌شکلی خودجوش سرودهای “ای ایران” و “یار دبستانی من” را خوانده‌اند.

در میان جمعیت کسانی چون نسرین ستوده، داوود هرمیداس باوند، محمد بسته‌نگار، فریبرز رئیس‌دانا، ناصر زرافشان، محمد ملکی و جمعی از گروه “مادران صلح” حضور داشتند اما نتوانستند در مراسم شرکت کنند.

با این‌که مأموران امنیتی مردم حاضر را مجبور به ترک محل کردند اما مراسم با محدودیت‌های اعمال‌شده در داخل خانه فروهرها برگزار شد.

در این مراسم که با تلاش پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر برگزار شد، کسانی چون ادیب برومند، حسین شاه‌حسینی، کوروش زعیم، بهرام نمازی، سعید آل‌آقا و ناصر کمیلیان، شرکت داشتند.

مراسم با خواندن شعری از محمدعلی سپانلو آغاز شد که وی آن را در سال ۱۳۴۹ هنگامی که با داریوش فروهر هم‌بند بوده، برایش سروده بود.

حسین مجتهدی، از کنشگران ملی ایران با خواندن این شعر به‌نقش فروهرها در نهادینه‌سازی آزادی‌خواهی، مردم‌سالاری و سیاست‌ورزی اخلاق‌گرایانه اشاره کرد.

سپس علی‌اکبر معین‌فر، از فعالان ملی و نخستین وزیر نفت پس از انقلاب ایران از محدودیت‌های به‌وجود آمده برای برگزاری مراسم در سال‌های اخیر انتقاد کرد و خاطراتی را از همکاری با داریوش فروهر در دولت موقت پس از انقلاب بیان کرد.

برخی از سایت‌های طرفدار حکومت ایران در خبرهای خود به برگزاری “آزادانه” مراسم یادمان فروهرها اشاره کرده و  ضمن بیان این‌که پرستو فروهر “بدون هیچ محدودیتی وارد کشور شده” نوشته‌اند “امنیت برگزاری این مراسم توسط نیروی انتظامی تأمین شد”

حسین شاه‌ویسی، از اعضای حزب ملت ایران در سخنان خود ملت‌گرایی ایرانی را تکثرگرا خواند و گفت داریوش فروهر از این دیدگاه دفاع می‌کرد. وی تأکید کرد که در این نگاه عدالت‌گرایی، توزیع برابر قدرت و ثروت از طریق مجراهای مردم‌سالارانه و مقابله با تبعیض‌های قومی، عقیدتی و جنسیتی زمینه‌ساز همبستگی ملی است.

این گزارش می‌افزاید پرستو فروهر در حالی که منقلب بود و می‌گریست در سخنانی گفت گمان می‌کرد مراسم به‌شکل دیگری برگزار شود و اگر کاری برای پیگیری و اجرای عدالت این پرونده ملی صورت نگرفته، پس از سال‌ها اجازه برگزاری آزاد مراسم داده شود که متاسفانه چنین نشد.

پرستو فروهر درباره روند ناعادلانه دادرسی این پرونده توضیح داد و افزود به بسیاری از اعتراف‌های متهمان توجهی نشد.

به‌گفته پرستو فروهر بخش‌هایی از پرونده از بین رفت، و روند رسیدگی حقوقی قضایی با موانع حکومتی روبه‌رو شد.

وی همچنین افزود که در اعتراف عاملان قتل‌ها، نکته‌های دردناکی بود، که می‌توانست منشأ کشف حقایقی پیرامون موارد دیگری از این دست باشد.

پرستو فروهر گفت: “در آن اعتراف‌ها به صراحت گفته شده بود که حذف فیزیکی دگراندیشان جزو وظایف شغلی عاملان بوده و در موردی چون زمان قتل فروهرها که به درازا کشیده اضافه کار پرداخت شده است.”

در پایان مراسم به درخواست پرستو فروهر شرکت‌کنندگان برخاسته و سرود “ای ایران” را خواندند و در حیاط خانه تصاویری از داریوش و پروانه فروهر به نمایش در آمد.

برخی از سایت‌های طرفدار حکومت ایران در خبرهای خود به برگزاری “آزادانه” مراسم یادمان فروهرها اشاره کرده و  ضمن بیان این‌که پرستو فروهر “بدون هیچ محدودیتی وارد کشور شده” نوشته‌اند “امنیت برگزاری این مراسم توسط نیروی انتظامی تأمین شد.”

این سایت‌ها افزوده‌اند: “در این مراسم حدود ۵۰ نفر شرکت کرده بودند.”

روزنامه شرق از محدودیت‌های ایجادشده در این مراسم چیزی ننوشته و تنها به “برخی تنش‌ها” در آن اشاره کرده است.

Share