Share

در فهرست جدید سازمان بهداشت جهانی و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (‌IARC) شهرهای اهواز، سنندج، کرمانشاه و یاسوج در ایران جزو آلوده‌ترین شهرهای جهان هستند.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، سازمان بهداشت جهانی و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (‌IARC) بر اساس آخرین تحقیقات خود فهرست آلوده‌ترین شهر‌های جهان ارائه کرده است که در آن شهرهای اهواز در ایران، اولانباتار در مغولستان، سنندج در ایران، لودیانا در هندوستان، کوئتا در پاکستان، کرمانشاه در ایران، پیشاور در پاکستان، گابورونه در بوتسوآنا، یاسوج در ایران و کانپور در هندوستان به ترتیب ۱۰ شهر آلوده جهان هستند.

بدین ترتیب، اهواز نخستین شهر آلوده جهان، سنندج سومین شهر آلوده، کرمانشاه ششمین شهر آلوده و یاسوج نهمین شهر آلوده جهان اعلام شده‌اند.

بر اساس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران، تاکنون دو هزار و ۵۲۷ ایرانی به علت آلودگی هوا جانشان را از دست داده‌اند. همچنین دو هزار و ۵۲۲ بیمار قلبی و چهار هزار و ۵۲۵ بیمار تنفسی همزمان با آلودگی هوا در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند.

پروین غفاری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم با اشاره وضعیت آلودگی هوا در اهواز و خوزستان گفت: مکان‌هایی که آلاینده‌های گازی دارند با پدیده باران‌های اسیدی مواجه می‌شوند که شهر اهواز نیز به‌عنوان یکی از شهرهای آلوده کشور، با این نوع بارش‌ها مواجه بوده است.”

غفاری نسبت به افزایش آلودگی هوا در سایر شهرهای کشور هشدار داد و گفت: “لازم است تا با استفاده از فن‌آوری‌های مورد نیاز در این زمینه نسبت به جلوگیری و پیش‌بینی افزایش آلودگی در شهرهای کشور اقدام شود.”

آلودگی شدید هوا و بارش باران در اهواز و دیگر شهرهای خوزستان هزاران نفر را در هفته‌های اخیر راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرده است. پس از بارندگی روز دوشنبه ۲۶ آبان‌ماه، بیش از ۱۵۰۰ نفر به دلیل تنگی نفس به مراکز درمانی اهواز مراجعه کردند. در هفته پیش از آن نیز مسئولان وزارت بهداشت گزارش داده بودند بیش از شش هزار نفر از مردم این شهر به دلیل آلودگی هوا دچار مشکلات تنفسی شده و نیاز به درمان و مراقبت‌های پزشکی پیدا کرده‌اند.

در این زمینه:
اهواز؛ باران‌های اسیدی و آب‌های آلوده

Share