Share

هیئت منتقدان فیلم آمریکا فیلم “گذشته” آخرین ساخته اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی را به‌عنوان بهترین فیلم خارجی سال انتخاب کرد.

اصغر فرهادی در کنار برنیس بژو، برنده نخل طلای بهترین بازیگر زن در جشنواره کن برای بازی در “گذشته”

این انتخاب چهارشنبه شب، ۱۳ آذرماه (چهار دسامبر) صورت گرفت.

به‌طور معمول برندگان جوایز هیئت منتقدان فیلم آمریکا نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شده‌اند.

“گذشته” به‌رغم آن‌که تهیه‌کننده آن فرانسوی است، از سوی ایران برای شرکت در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار ۲۰۱۴ معرفی شده است.

در فیلم “گذشته”، برنیس بژو، طاهر رحیم، علی مصفا، پائولین بورلت، الیس آگویس، ژان جستین و بابک کریمی نقش‌آفرینی می‌کنند و فیلمبردار آن محمود کلاری است.

فیلم “گذشته” در پاریس و حومه آن رخ می‌دهد و در آن مردی ایرانی (با بازی علی مصفا)، پس از چهار سال جدائی از همسر فرانسوی خود (برنیس بژو) و ترک فرانسه، از تهران به پاریس باز می‌گردد تا طلاق‌شان را قانونی کند و همسرش بتواند با مرد دیگری (طاهر رحیم) که آشنا شده ازدواج کند. روابط میان شخصیت‌های داستان مسائل پنهانی را به‌مرور آشکار می‌سازد.

برنیس بژو در جشنواره کن امسال به‌خاطر بازی در “گذشته” برنده جایزه نخل طلای بهترین بازیگر زن شد.

هیئت منتقدان فیلم آمریکا همچنین فیلم “او” ساخته جدید اسپایک جونز، فیلمساز آمریکایی را به‌عنوان بهترین فیلم و بهترین کارگردانی انتخاب کرد.

همچنین اِما تامپسون برای بازی در فیلم “نجات آقای بنکس” و بروس درن، برای بازی در فیلم “نبراسکا”، برنده بهترین بازیگران زن و مرد شدند.

جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی نیز به جوئل و اتان کوئن برای فیلم “درون لوئین دیویس” رسید.

Share