Share

پیتر اوتول، بازیگر نامدار ایرلندی پس از یک بیماری طولانی ۱۴ دسامبر در ۸۱ سالگی و در بیمارستان ولینگتون لندن درگذشت.

پیتر اوتول در سال ۲۰۰۳ اسکار افتخاری را دریافت کرد.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، پیتر اوتول ۵۰ سال در نقش‌های مختلف ظاهر شد که مهم‌ترین آن بازی در فیلم “لورنس عربستان” ساخته دیوید لین در سال ۱۹۶۲ بود. بازی وی در نقش لورنس عربستان او را به شهرت جهانی رساند.

پیتر اوتول رکورد بیشترین نامزدی جایزه اسکار بدون برنده را دارد. او هشت بار نامزد دریافت اسکار شد اما تا سال ۲۰۰۳ که اسکار افتخاری را دریافت کرد، هیچ‌گاه به آن دست نیافت.

اوتول نخستین بار با بازی در لورنس عربستان نامزد اسکار شد سپس به‌ترتیب در سال ۱۹۶۴ برای بازی در فیلم‌ “بکت” ساخته پیتر گلنویل؛ در سال ۱۹۶۸ برای بازی در فیلم “شیر در زمستان” به‌کارگردانی آنتونی هاروی؛ در سال ۱۹۶۹ برای بازی در فیلم “خداحافظ آقای چیپس” ساخته هربرت راس؛ در سال ۱۹۷۲  برای بازی در فیلم “طبقه‌ حاکم” ساخته پیتر مدک؛ در سال ۱۹۸۰ برای بازی در فیلم “بدلکار”، ساخته ریچارد راش؛ در سال ۱۹۸۲ برای بازی در “سال مورد علاقه من” به کارگردانی آلن سوان؛ و در سال ۲۰۰۶ برای بازی در فیلم “ونوس” ساخته راجر میشل نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

پیتر اوتول همچنین در طول فعالیت هنری خود موفق به دریافت جایزه بافتا و سه جایزه گلدن گلوب شد.

پیتر اوتول با بازی در فیلم “لورنس عربستان” به شهرت جهانی دست یافت.

کیت اوتول، دختر وی که او نیز بازیگر است گفت پس از اعلام درگذشت پدرش خانواده وی پیام‌های محبت‌آمیز بسیاری دریافت کرده است.

احتمال می‌رود مراسم بزرگداشت پیتر اوتول، همان‌طور که خود وی وصیت کرده بود “با حضور دوستان و ترانه‌خوانی” برگزار شود.

مایکل هیگینس، رئیس‌جمهور ایرلند که به‌گفته خودش دوست پیتر اوتول بود پس از مرگ وی از “اندوه بزرگ‌اش” سخن گفت و افزود: “ایرلند و جهان یکی از غول‌های سینما و تئاتر را از دست داد.”

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در اظهارنظری “لورنس عربستان” را فیلم مورد علاقه خود توصیف کرد و بازی پیتر اوتول در آن را ستود.

پیتر اوتول در سال ۲۰۱۲ از صحنه تئاتر و سینما خداحافظی کرد و گفت دیگر شور و شوقی برای کار ندارد. اوتول گفت: “من فکر می‌کنم هر کس باید خود تصمیم بگیرد که چه زمانی از صحنه خارج شود.”

بخشی از زندگی خصوصی پیتر اوتول با بحران همراه بود. او پس از سال‌ها زندگی مشترک با شان فیلیپس، بازیگر بریتانیایی از وی جدا شد و پدر و مادرش نیز خودکشی کردند. اوتول زمانی موفق به ترک الکل شد که پزشکان به وی گفتند اگر یک قطره بیشتر الکل بنوشد خواهد مُرد.

Share