Share

در پی ورود روز جمعه یک هیئت هشت نفره از نمایندگان پارلمان اروپا به دعوت گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا و سپس دیدار این هیئت با نسرین ستوده و جعفر پناهی، برخی از مقام‌های ایرانی از این دیدار انتقاد کردند.

نسرین ستوده و جعفر پناهی، برندگان جایزه حقوق بشری ساخاروف

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی هر دو مدتی را در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به‌سر برده‌اند و هر دو به‌طور مشترک برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف اروپا در سال گذشته میلادی شدند.

به‌گزارش خبرگزاری فارس، محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری در این‌باره گفت: “این‌ها (هیئت اروپایی) با دو نفر از فتنه‌گرانی که در فتنه ۸۸ محکومیت داشتند، مخفیانه دیدار کردند. باید روشن شود که چه کسانی زمینه این دیدار را فراهم کرده‌اند؟”

وی افزود: “با گذشت پنج سال از حادثه سال ۸۸ وقتی عده‌ای از غربی‌ها به ایران می‌آیند و مخفیانه ملاقاتی را انجام می‌دهند، نشان می‌دهد که آن فتنه در کجا ریشه داشته و آبشخور آن کجاست.”

محمدجعفر منتظری با بیان این‌که “در میان دولتمردان چه کسانی چنین خیانتی را مرتکب شده‌اند” اظهار امیدواری کرد که “مسئولان امنیتی این جریان را دنبال کنند”.

رئیس دیوان عدالت اداری همچنین با اشاره به توافقنامه هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند جهان گفت: “همین کسانی که داعیه قرارداد هسته‌ای با ایران را دارند، در انتهای قرارداد شرایطی را که برای جمهوری اسلامی تعیین می‌کنند، به فتنه سال ۸۸ بر می‌گردد که افرادی که در حصر و زندان هستند نیز باید آزاد شوند.

هیئت پارلمانی اروپا در روزهای گذشته با محمدجواد ظریف و اکبر هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اعتراضات خیابانی پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ را “فتنه”  و شرکت‌کنندگان در آن را “فتنه‌گر” می‌خوانند.

در همین حال کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌‌های مجلس ایران که مسئول دعوت از هیئت پارلمانی اروپا است، دیدار این هیئت از نسرین ستوده و جعفر پناهی را “خلاف عرف دیپلماتیک” دانست و از آن انتقاد کرد.

جلالی گفت: “افرادی که در این دیدار حضور پیدا کردند اقدامی نامناسب را انجام دادند زیرا حضور در این دیدار با عرق ملی در تضاد است و اگر کسی موضعی در مسئله‌ای دارد می‌تواند آن را از طرق ممکن بیان کند.”

وی با سلب مسئولیت از خود در این‌باره، افزود پیش از سفر، هیئت پارلمانی اروپا به وزارت خارجه ایران نامه‌ای داده بود که گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی سه روز قبل از انجام سفر در جریان آن قرار گرفت و زمانی که این بحث مطرح شد وی و علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با انجام این دیدار مخالفت کرده‌اند،.

جلالی گفت در برنامه مجلس ملاقاتی غیر از جدول تنظیم شده وجود نداشت.

همچنین، جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز دیدار هیئت پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی “نوعی بدعت در عرصه دیپلماسی و در جمهوری اسلامی ایران” دانست و گفت: “با توجه به نگاه برخی مسئولان دولتی به بحث فتنه ۸۸ برآورد می‌شد که چنین اقداماتی با حمایت برخی از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور و حتی ممکن است با توصیه شخص رئیس‌جمهور اجازه انجام این ملاقات‌ها داده شود و این همان موضوعی است که اکثریت نمایندگان در جریان رأی اعتماد نگران آن بودند.”

کریمی قدوسی تأکید کرد که به‌طور قطع محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه “به منظور پاسخگویی در ارتباط با این موضوع باید در کمیسیون امنیت ملی حاضر شود و تذکراتی با امضاهای بسیار زیاد به شخص رئیس‌جمهور داده خواهد شد.”

Share