Share

سایت سحام‌نیوز از انتشار “دو نامه محرمانه” وزارت ارشاد به برخی رسانه‌های داخلی پرده برداشت که در آن‌ها محدودیت‌های تازه‌ای درباره انتشار خبرهای مذاکرات هسته‌ای و پرونده کرسنت تعیین شده است.

سحام‌نیوز نوشته است عصر روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه وزارت ارشاد دو نامه محرمانه را با امضای پدرام پاک‌آئین، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد به دفتر برخی از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی فرستاده و از آن‌ها خواسته است تا از انتشار آزادانه خبر در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و پرونده کرسنت خودداری کنند.

بنا به این گزارش، این نامه‌ها بر اساس ابلاغیه‌های شورای عالی امنیت ملی تنظیم شده‌اند.

گزارش می‌افزاید، در یکی از این نامه‌ها تأکید شده است که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی از این پس رسانه‌های خبری نباید به‌طور مستقیم اقدام به انتشار خبرهایی پیرامون مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کنند.

این نامه همچنین رسانه‌ها را از ترجمه مستقل گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران منع کرده است.

برپایه نامه وزارت ارشاد، تنها مرجع انتشار خبرهایی در زمینه مذاکرات هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی ایران است و رسانه‌ها باید خبرهای خود در این‌باره را از این مرجع خبری تهیه کنند

برپایه نامه فوق، تنها مرجع انتشار خبرهایی در این زمینه سازمان انرژی اتمی ایران است و رسانه‌ها باید خبرهای خود در این‌باره را از این مرجع خبری تهیه کنند.

مذاکرات هسته‌ای ایران از سویی با کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان، و از سوی دیگر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دارد.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ یکشنبه سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) به یک توافقنامه هسته‌ای دست یافتند.

سحام‌نیوز می‌افزاید در نامه دیگر وزارت ارشاد نیز تأکید شده است که به دلیل وجود حساسیت‌های موجود در پرونده کرسنت، رسانه‌ها باید از انتشار خبرهایی در این‌باره به نقل از منابع غیررسمی خودداری کنند.

قرارداد کرسنت قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۸۱ که بر اساس آن، با لوله‌کشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان، مخزن مشترک با ابوظبی، به میزان روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب به امارات صادر می‌شود.

این قرارداد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بسته شد و بیژن زنگنه، وزیر نفت کنونی، آن زمان نیز وزارت نفت را بر عهده داشت.

قرارداد کرسنت در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با استدلال به‌صرفه‌نبودن آن و توصیف آن به “خیانت”، توسط محمدرضا رحیمی، رئیس وقت دیوان محاسبات کشور، لغو شد.

سحام‌نیوز نوشته است از زمان آغاز به کار دولت حسن روحانی این نخستین بار است که وزارت ارشاد نامه‌هایی به رسانه‌ها می فرستد و خواستار محدودیت اطلاع‌رسانی آن‌ها می‌شود.

Share