Share

در بزرگ‌ترین تظاهرات ضدنژادپرستی در سوئد، هزاران نفر در استکهلم، پایتخت این کشور گرد آمدند و علیه نژادپرستی و خارجی‌ستیزی شعار دادند.

این تظاهرات، در پی حمله به تظاهراتی برگزار شد که هفته پیش در منطقه “شرتورپ” (Kärrtorp) علیه نژادپرستی بر پا شده بود. در جریان تظاهرات هفته گذشته، جمعی حدودا ۳۰ نفره از گروه‌های مهاجرستیز و نژادپرست استکهلم به شرکت‌کنندگان در تظاهرات حمله کرده بودند.

استکهلم

پلیس این منطقه گفته است که به خاطر نداشتن آمادگی لازم، نتوانسته واکنش مناسبی در حمایت از تظاهرکنندگان داشته باشد.

به دنبال این درگیری، موجی از اعتراض سراسر سوئد را فراگرفت که نقطه عطف آن، تظاهرات گسترده ظهر روز یکشنبه در همان محله بود.

به گزارش پلیس استکهلم، حدود ۲۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند.

در این تظاهرات، نمایندگان هفت حزب از هشت حزب پارلمانی این کشور، به جز حزب راست افراطی و مهاجرستیز سوئد حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، با حضور گسترده خود نه تنها اعتراض‌شان را نسبت به احزاب نژادپرست اعلام کردند، بلکه تاکید داشتند که هر حزبی که با احزاب نژادپرست مدارا کند باید مورد اعتراض قرار بگیرد.

تظاهرات‌کنندگان از گروه‌های سنی مختلف، از نوجوانان گرفته تا کهنسالان، با شعارهای “به سوئد ضدنژادپرست خوش آمدید”، “هیچ نژادپرستی نباید در خیابان‌های ما وجود داشته باشد” و “هیچ نژادپرستی نباید در کهکشان ما حضور داشته باشد” پیام خود را به کشورهای همسایه از جمله نروژ و دانمارک رساندند که در آنها فعالیت احزاب خارجی‌ستیز، طی چندسال اخیر رشد چشمگیری یافته است.

علاوه بر سوئدی‌تبارها که سازمان‌دهندگان اصلی این تظاهرات بودند و بخش زیادی از شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دادند، حضور گروه‌های مهاجرتبار به ویژه جوانان خارجی‌تبار در این گردهمایی قابل توجه بود.

سازماندهی این تظاهرات را شماری از ساکنان محله “شرتورپ” از طریق فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی برعهده داشتند. تظاهرکنندگان نام خود را “خط ۱۷ علیه نژادپرستی” گذاشته‌اند.

ledare

بر اساس گزارش رسانه‌های سوئد، ۵۲ هزار نفر از طریق فیس‌بوک، ایمیل و دیگر رسانه‌ها همبستگی خود را با این تظاهرات اعلام کرده‌اند. همچنین گروه‌های ضد نژادپرست از بسیاری از کشورهای جهان ازجمله آرژانتین و اسپانیا  با ارسال پیام، همبستگی خود را با این تظاهرات اعلام کردند.

علاوه بر پر وستربری رئیس مجلس سوئد، استفان لوون رهبر حزب سوسیال دمکرات سوئد، یوناس خواِستد رهبر حزب چپ، اوسا رامسون رهبر حزب محیط زیست و لارش اولی، رهبر پیشین حزب چپ سوئد نیز در تظاهرات یادشده شرکت داشتند.

لارش اولی در سخنرانی خود گفت: “موجب شادی است که می‌بینیم هزاران نفر از پیر و جوان با پیشینه‌های قومی متفاوت با حضور خود در این تظاهرات نشان می‌دهند که در جامعه ما نژادپرستی تحمل نخواهد شد.”

کارین یمتین، سخنگوی حزب سوسیال دمکرات در سخنرانی خود گفت: “حضور اینهمه انسان در این تظاهرات آن هم دو روز مانده به کریسمس موجی از امید به وجود می‌آورد مبنی بر اینکه مبارزه علیه نژادپرستی با قدرت ادامه خواهد داشت.”

نژادپرستان در سوئد در دو گروه سازمان‌های افراطی غیر پارلمانی و حزب پارلمانی دمکرات‌های سوئد تقسیم شده‌اند.

با این که حزب دمکرات‌های سوئد تلاش می‌کنند خود را از اتهام نژادپرستی تبرئه کنند، اما پیوند دیرینه بسیاری از اعضای این حزب با گروه‌های نازی موجب رسوایی‌هایی پرشماری برای این حزب شده است.

Share