Share

در پی رسوایی‌های مالی اخیر در ترکیه، شامگاه پنج‌شنبه پنجم دی‌ماه (۲۶ دسامبر)، صدها نفر از مخالفان دولت رجب طیب اردوغان بار دیگر در استانبول، آنکارا، ازمیر، آدانا، مرسین ، آداپازاری به خیابان‌ها آمدند و خواهان استعفای وی شدند.

تظاهرات مخالفان اردوغان در استانبول

به‌گزارش یورونیوز، رسانه‌های ترکیه تأیید کردند که تحقیقات قضائی در مورد رسوایی مالی در این کشور به یکی از دو پسر اردوغان نیز نزدیک شده است.

روز گذشته معمر اکاش، دادستان اصلی پرونده، یکی از دادستان‌های مسئول رسیدگی به پرونده گسترده فساد دولتی را از دخالت روی این پرونده برکنار کرد.

معمر اکاش متهم شده اطلاعات را بدون آن‌که دادستان ارشد پرونده رسوایی مالی از آن‌ها آگاه باشد در اختیار رسانه ها قرار می‌داده است.

تورهان چالاکادی، دادستان ارشد پرونده رسوایی مالی گفت: “هیچ چیز پشت پرده نخواهد ماند. ما توجهی به نام افراد و یا فرزندانشان نخواهیم کرد. نباید خطایی از ما سر بزند. در هر حال آن‌چه تصمیم دستگاه قضائی باشد، اجرا خواهد شد.”

طی دو هفته اخیر دولت رجب طیب اردوغان به دلیل رویارویی با رسوایی مالی با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است.

دادستانی استانبول گفته است متهمان رسوایی مالی در جریان فروش طلا به ایران و معاملات و نقل و انتقالات مالی با این کشور مرتکب پولشویی و فساد مالی شده‌اند و رضا ضراب، بازرگان ایرانی‌تبار تبعه آذربایجان نقش محوری در این ماجرا داشته است.

دستگاه قضایی ترکیه سه تن از فرزندان وزیران سابق کابینه اردوغان را به اتهام دست داشتن در این رسوایی بازداشت و همچنین تعدادی از نیروهای امنیتی را اخراج کرده است.

اردوغان ۱۰ وزیر کابینه خود را نیز تغییر داد.

Share