Share

 احمدعلی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ایران از خشک شدن ۴۰ تالاب مهم ایران خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) احمدعلی کیخا گفت: “۴۰ تالاب در مناطق مختلف کشور بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد خشک شده که علت عمده آن نبود مدیریت صحیح بر روی منابع آبی بوده است.”

به‌گفته وی بخش قابل توجهی از آب تالاب‌ها در حوزه کشاورزی و سایر مصارف استفاده می‌شود. وی افزود: “به‌طور نمونه در حوزه دریاچه ارومیه بخش کشاورزی به‌شدت توسعه پیدا کرده و سطح زیر کشت از ۱۵۰ هزار هکتار در اوایل انقلاب هم‌اینک به ۴۵۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار رسیده است.”

معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: “آب پشت سد زاینده‌رود در طول سال‌های گذشته از متوسط ۵/۱ میلیارد مترمکعب به یک میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.”

وی کمبود منابع مالی برای احیای ۴۰ تالاب ایران را نیاز اصلی ندانست و مشکل اصلی را مدیریت و درست انجام نشدن تخصیص آب بین بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و شرب در محیط زیست عنوان کرد.

احمدعلی کیخا خشک شدن تالاب‌های ایران و ایجاد معادن در بستر رودخانه‌ها به‌منظور برداشت شن و ماسه، را از دلایل وجود ریزگردها در سطح برخی استان‌های کشور دانست.

کیخا گفت: “منشا ریزگردها در جنوب شرق کشور خشکیدن تالاب بین‌المللی هامون در داخل ایران و بخش دیگر آن در کشور افغانستان است.”

Share