Share

در پی شکایت اخیر چند تن از نمایندگان مجلس علیه بابک زنجانی، غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور از بازداشت این تاجر و سرمایه‌دار ایرانی خبر داد.

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت است

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلام‌حسین محسنی‌ اژه‌ای گفت بابک زنجانی عصر امروز دوشنبه ۹ دی‌ماه بابک زنجانی بازداشت شده است.

روز گذشته نیز عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا ممنوع‌الخروج شدن بابک زنجانی صحت دارد یا خیر گفته بود که پرونده او در دادسرا مفتوح است.

همچنین امروز، موسی احمدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران خبر داده بود که کارگروه مشترکی متشکل از کمیته پیگیری‌کننده، کمیسیون اصل ۹۰،‌ وزارت اطلاعات،‌ دیوان محاسبات،‌ سازمان بازرسی و کارشناسان دستگاه‌های نظارتی به صورت هماهنگ پرونده بابک زنجانی را رسیدگی خواهند کرد.

۱۲ نماینده مجلس در نامه‌ای به سران سه قوه از بابک زنجانی به‌عنوان یکی از کسانی که با سوءاستفاده از قدرت در زمان‌های کوتاه به “ثروت‌های افسانه‌ای” دست یافته‌اند یاد کردند

۱۲ نماینده مجلس روز سه‌شنبه سوم دی‌ماه در نامه‌ای سرگشاده به سران قوه مجریه، مقننه و قضائیه خواستار تعقیب قضایی بابک زنجانی شدند.

این نمایندگان با اشاره به “فساد مالی مزمن، به فساد سیاسی و جرائم یقه سفید‌ها” در ایران از بابک زنجانی به‌عنوان کسانی که با سوءاستفاده از قدرت در زمان‌های کوتاه به “ثروت‌های افسانه‌ای” دست یافته‌اند یاد کردند و نوشتند که او “امروز به‌عنوان ثروتمندی همه‌فن حریف در صحنه‌های مختلف در جولان است و با تکبر و تبختر همه چیز را «خریدنی» نشان می‌دهد.”

آن‌ها ضمن تأکید بر “سوءاستفاده‌های بابک زنجانی” در دوران دولت‌های محمود احمدی‌نژاد از واگذاری شرکت‌های تأمین‌ اجتماعی توسط سعید مرتضوی مدیرعامل سابق این سازمان به زنجانی نوشتند.

این ۱۲ نماینده در پایان خواهان “برخورد بدون تبعیض، سریع و قاطع” با بابک زنجانی شدند.

از سوی دیگر امروز سایت “انتخاب” نوشت حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برای معاون اول خود مدت یک ماهه‌ای را جهت پیگرد کسانی که از دور زدن تحریم‌ها سوءاستفاده می‌کنند، تعیین کرده است.

“انتخاب” هدف اصلی این دستور را بابک زنجانی عنوان کرد و نوشت: “به نظر می‌رسد برخورد با این مفاسد و رانت‌ها بسیار بزرگتر از سایر مفاسد اقتصادی بوده است.”

این سایت افزوده است: “ثروت بابک زنجانی بنابر اظهار خود وی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است که ظرف مدت کوتاهی و با دور زدن تحریم‌ها به‌دست آمده است.”

بابک زنجانی خود را یک “بسیجی اقتصادی” می‌نامد. او پیش از این عضو سپاه پاسداران بوده و به‌گفته خودش روزانه حدود ۸۰ میلیارد تومان درآمد دارد

در رابطه با اختلاس مالی و پولشویی اخیر در ترکیه که دولت رجب طیب اردوغان را دچار بحران بی‌سابقه‌ای کرد، نام بابک زنجانی نیز مطرح شد.

به‌نوشته روزنامه حریت، چاپ ترکیه در جریان این اختلاس بزرگ رضا ضراب، بازرگان ایرانی‌تبار که هم‌اکنون در بازداشت پلیس ترکیه است، د‌‌ر سال ۲۰۱۲ و د‌‌ر جریان توقیف یک محموله طلا که قرار بود‌‌ برای شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی به ایران منتقل شود‌‌، از سوی پلیس مورد‌‌ بازجویی قرار گرفت.

بابک زنجانی تاجر و سرمایه‌دار ایرانی است که خود را یک “بسیجی اقتصادی” می‌نامد. او پیش از این عضو سپاه پاسداران بوده و به‌گفته خودش روزانه حدود ۸۰ میلیارد تومان درآمد دارد.

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۶۴ شرکت از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم، “اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی” در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است.

او همچنین شرکت‌هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد.

زنجانی همواره ادعا کرده که یک کارآفرین مستقل است. او در گفت‌وگو با هفته‌نامه “آسمان” گفته است: “کارم را با صادرات پوست گوسفند شروع کردم و اولین کارمزدم از فروش ارز ۱۷ میلیون تومان بود.”

زنجانی همچنین مناسبات تنگاتنگی با دولت دهم داشت و به عنوان واسطه‌ فروش نفت و دور زدن تحریم‌های مالی شناخته می‌شد. چندی پیش، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته بود که زنجانی حدود دو میلیارد دلار از وجوه حاصل از فروش نفت ایران را به این وزارتخانه باز نگردانده است.

او در دسامبر ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به دلیل آن‌چه “کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران” خوانده شد، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت.

همچنین بابک زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با او در آوریل ۲۰۱۳ توسط آمریکا به پولشویی برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران متهم شدند.

به‌نظر می‌رسد دستگیری این “بسیجی اقتصادی” در ایران در چارچوب اختلافات حکومتی میان جناح‌های مختلف جمهوری اسلامی انجام شده باشد.

در ماه‌های پایانی دولت دهم و در جریان افشاگری محمود احمدی‌نژاد در مجلس علیه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، فیلمی پخش شد که در آن فاضل لاریجانی، برادر رئیس مجلس در حال گفت‌وگو با سعید مرتضوی، برای معامله مالی با بابک زنجانی نشان داده شد.

Share