Share

همه ساله جشن آتش‌بازی سال نو، از برج آسمان اوکلند در نیوزلند آغاز می‌شود. خانه اپرای سیدنی، مقصد دوم است. بیش از یک میلیون نفر در محوطه پل و بندرگاه سیدنی جمع می‌شوند تا آتش‌بازی مشهور اطراف خانه اپرا را تماشا کنند.

AUSTRALIA-NEW YEAR

در خاورمیانه، امارات متحده عربی و دبی برای آتش‌بازی و جشن سال نو شهرت جهانی دارد. آسمان خراش «برج خلیفه» با زرق و برق فراوان هر سال رکورد آتش‌بازی سال قبل را می‌شکند و این شهر افتخار می‌کند که هر سال رکورددار گران‌ترین آتش‌بازی سال باشد.

چین، در شهرهای مختلف جشن سال نو را برگزار می‌کند. اما معمولا جشن کنار قسمتی از دیوار بزرگ چین در نزدیکی پکن و و اسکله شانگهای، از پرطرفدار‌ترین و مشهور‌ترین این جشن هاست. دولت اما امسال از همه خواسته در هزینه‌های جشن‌های مختلف صرفه جویی کنند و این با آتش‌بازی و جشن‌های گران‌قیمت سال نو جور در نمی‌آید. در ژاپن، هزاران نفر سنت کیمونو پوشیدن و دعا کردن قبل از سال نو را در کنار صدای ناقوس‌های معابد، به جا می‌آورند.

سنت‌های مردم جهان در سال نو، فقط جشن گرفتن و مست کردن نیست. درآفریقای جنوبی، به غیر از جشن و آتش‌بازی همیشگی، مردم بنا به سنت‌هایی که معلوم نیست از کجا می‌آیند، لوازم خانگی سال گذشته را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کنند؛ کار گاهی به پرتاب تلوزیون از پنجره نیز می‌رسد. در یونان، درون کیک سال نو، سکه‌ای می‌اندازند و هرکسی هنگام خوردن کیک سکه را پیدا کند، سال خوبی در انتظارش خواهد بود. در مکزیک و کلمبیا هم برخی از مردم در شب سال نو، چمدان با خود حمل می‌کنند که راهی باشد برای راه یافتن سفرهای جدید و هیجان انگیز در سال جدید.

در همین زمینه: سال ۲۰۱۳ به روایت تصویر

Share