Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران در جلسه غیرعلنی مجلس گوشه‌هایی از وضعیت فاجعه‌بار محیط زیست در ایران را بازگو کرده است. وی گفته است ۲۵ میلیون نفر زیر آسیب مسائل زیست‌محیطی ایران قرار دارند.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران

سایت “تابناک” از این نشست غیرعلنی مجلس که هفته گذشته برگزار شده گزارشی منتشر کرده است.

بنا به این گزارش، به‌گفته کمال‌الدین پیرمؤذن، نماینده و عضو فراکسیون محیط زیست مجلس، در این جلسه معصومه ابتکار مسائلی را مطرح کرده که “تکان‌دهنده” بوده است.

ابتکار گفته در هشت سال اخیر برنامه‌های محیط زیست در ایران تعطیل شده است.

برای نخستین بار رئیس سازمان محیط زیست گفته است ایران از جانب افغانستان نیز تحت تأثیر پدیده ریزگردها قرار دارد

رئیس سازمان محیط زیست ایران همچنین افزوده است سوء مدیریت منابع آب باعث برداشت بی‌رویه و فرسایش خاک شده و به همین دلیل فرسایش خاک ایران شش برابر میانگین جهانی است.

معصومه ابتکار گفته است مسائل زیست‌محیطی یک سوم مردم کشور را تحت تأثیر خود قرار داده و بدین ترتیب ۲۵ میلیون نفر از ایرانیان در مورد مسائل زیست‌محیطی تحت آسیب هستند.

همچنین برای نخستین بار رئیس سازمان محیط زیست گفته است ایران از جانب افغانستان نیز تحت تأثیر پدیده ریزگردها قرار دارد موضوعی که پیش‌تر گمان می‌شد از مرزهای غرب و جنوب غربی ایران و بیش‌تر از سوی عراق ناشی می‌شود. ابتکار تأکید کرده که این پدیده تمام کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی به مسئله آلودگی هوا نیز اشاره کرده و از نمایندگان مجلس خواسته است برنامه جامع کاهش آلودگی هوا هر چه سریع‌تر تصویب شده و به اجرا درآید.

ابتکار همچنین گفته است هفته آینده پس از نشست شورای عالی محیط زیست با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، حل مشکلات محیط زیست در سه موضوع استانداردسازی سوخت، استانداردسازی خودرو و واحدهای آلاینده پی‌گیری خواهد شد.

معصومه ابتکار: فرسایش خاک ایران شش برابر میانگین جهانی است

وضعیت محیط زیست در ایران به‌ویژه در سال‌های اخیر رو به وخامت نهاده و منابع طبیعی این کشور در شرایط نامناسبی به‌سر می‌برند.

معصومه ابتکار آذرماه گذشته گفته بود بر اساس شاخص‌های جهانی محیط زیست، عملکرد محیط زیست ایران در سال‌های گذشته ۶۳ پله سقوط کرده است.

یک هفته پیش بیش از ۱۰۵ تن از فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران در نامه‌ای از هموطنان خود خواستند تا با اعطای یارانه برای حل مشکلات زیست‌محیطی اقدام کنند.

آن‌ها در نامه خود به “خشک‌شدن دریاچه ارومیه، از بین رفتن جنگل‌ها، خشک شدن زاینده‌رود، بحران رود کارون، وضعیت ناگوار اقلیم خوزستان به‌ویژه آب و هوای اهواز و برخی استان‌های مرزی و غربی کشور همچون ایلام، بحران دریاچه هامون، آلودگی مرگبار هوای تهران، اصفهان، اراک و دیگر شهرهای بزرگ و…” اشاره کرده و نوشتند: “هر تأخیری در مبارزه با بحران زیست‌محیطی زیان‌های جبران‌ناپذیر و ماندگار بر پیکر سرزمین‌مان بر جای خواهد گذاشت.”

فعالان فرهنگی با بیان این‌که “نهادهای دولتی وظیفه دارند که با تمام امکانات خود به یاری حرکت‌های مدنی بیایند و از آن‌ها به طرق گوناگون در نیل به اهدافشان حمایت کنند”، افزودند: “نه فقط در ایران که در تمام جهان، مشارکت مردمی در اموری چون جلوگیری از تخریب محیط زیست و فجایع ناشی از آن امری است رایج و حتی واجب.”

Share