Share

جین کمپیون، کارگردان معروف نیوزلندی ریاست هیئت داوران شصت‌وهفتمین دوره جشنواره کن را بر عهده گرفت.

جین کمپیون تاکنون دو بار برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شده است.

در سال گذشته استیون اسپیلبرگ، فیلمساز آمریکایی ریاست این جشنواره را بر عهده داشت.

جین کمپیون پیش از این خود دو بار برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شده است. یک بار در سال ۱۹۸۶ با فیلم کوتاه “پوست” و بار دوم در سال ۱۹۹۳ با فیلم “پیانو”.

جین کمپیون: جشنواره کن می‌تواند زرق و برق، ستاره‌ها، جشن‌ها، سواحل و کسب و کار را با هم ترکیب و در عین حال جدیت خود را حفظ کند

کمپیون پس از آن‌که از سوی مسئولان جشنواره کن به ریاست هیئت داوران امسال برگزیده شد، گفت: “از زمانی که در سال ۱۹۸۶ برای نخستین بار با فیلم کوتاهی به کن رفتم و این فرصت را داشتم که جشنواره را از زوایای مختلفی زیرنظر بگیرم، ستایش من از این ملکه جشنواره‌های فیلم همواره بیشتر شده است.”

این فیلمساز نیوزلندی ادامه داد: “جشنواره کن می‌تواند زرق و برق، ستاره‌ها، جشن‌ها، سواحل و کسب و کار را با هم ترکیب و در عین حال جدیت خود را حفظ کند.”

جین کمپیون کشف بازیگران و فیلم‌های تازه را هیجان‌انگیز خواند و گفت انتظار بر عهده گرفتن ریاست هیئت داوران چنین جشنواره‌ای را نداشته است.

جین کمپیون، که وی را جزو فیلمسازان فمینیست می‌دانند، در سال ۱۹۹۰ با فیلم “فرشته‌ای سر میز من” برنده جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره ونیز شد و شهرت جهانی یافت. “تصویری از یک بانو” (۱۹۹۶) و “دود مقدس” (۱۹۹۹) از دیگر ساخته‌های اوست.

او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۳، رئیس هیئت داوران بخش سینه فونداسیون بود.

آخرین فیلم جین کمپیون “ستاره درخشان” (۲۰۰۹) نام دارد که درباره زندگی جان کیتس، یکی از شاعران بزرگ بریتانیایی مکتب رمانتیسم در قرن هیجده میلادی است. در این فیلم بن ویشاو، بازیگر بریتانیایی و ابی کورنیش، بازیگر استرالیایی بازی دارند.

Share