Share

یاسمین فهیمی، فعال سندیکایی ایرانی‌تبار، برای مقام  دبیرکلی حزب سوسیال دمکرات آلمان  معرفی شده است. او در اتحادیه کارگری معدن و شیمی در هانور فعالیت دارد.

Yasmin_Fahimi

حزب سوسیال دمکرات آلمان در صدد است رهبری مردانه خود را تغییر دهد. زیگمار گابریل، رهبر این حزب، یاسمین فهیمی، مهندس شیمی ۴۶ ساله و فعال سندیکایی از شهر هانوفر را برای تصدی مقام دبیرکلی پیشنهاد کرده است.

قرار است این پیشنهاد روز ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴ در کنگره فوق‌العاده سوسیال دمکرات‌ها در شهر برلین به رای گذاشته شود.

یاسمین فهیمی پدری ایرانی و مادری آلمانی دارد و در شهر هانوفر در شمال آلمان به دنیا آمده است.

او ۱۶ سال سابقه فعالیت در اتحادیه کارگران معدن، شیمی و انرژی هانوفر را دارد و شریک زندگی‌اش نیز رئیس این اتحادیه، میشاییل واسیلیادیس است.

یاسمین فهیمی چهره شناخته‌شده‌ای در محافل سیاسی آلمان به شمار نمی‌رود. روزنامه‌های آلمانی صبح چهارشنبه هشتم ژانویه، به ریسک بالای کاندیداتوری او اشاره کرده‌ و کارنامه بی‌رنگ فهیمی و بی‌تجربگی در فعالیت‌های سیاسی را یک نقطه ضعف خوانده‌اند.

به نوشته وبسایت‌های اشپیگل، دی‌‌ولت، تاتس و فرانکفورتر آلگماینه،  سوسیال دمکرات‌های مطرح باید در فرصت باقیمانده تا ۲۶ ژانویه، تمام تلاش خود را برای جاانداختن این چهره‌ گمنام در محافل سیاسی به خرج دهند.

در عین حال، شانس فهیمی برای کسب رای در کنگره حزب سوسیال دمکرات بالاست زیرا او عملا رقیبی ندارد. چهره‌های برجسته و مشهور این حزب پس از ائتلاف با حزب انگلا مرکل، به وزارت رسیده‌اند.

از طرف دیگر اراده حزب سوسیال دمکرات برای نشاندن یک زن بر کرسی دبیرکلی بسیار جدی است. زیگمار گابریل، رهبر این حزب که معاون صدراعظم آلمان نیز هست، می‌گوید: ««شایسته نیست که اداره امور حزب را همان مردان همیشگی بر عهده داشته باشند.»

Share