Share

توماس هیتسلزپرگر، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال آلمان و بایرن مونیخ، به‌طور رسمی اعلام کرد که همجنسگرا است. این نخستین بار در تاریخ فوتبال آلمان است که یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال از همجنسگرا بودن خود می‌گوید.

توماس هیتسلزپرگر: آگاهی از همجنسگرا بودن، فرایندی طولانی و دشوار بود.

هیتسلزپرگر در گفت‌وگو با نشریه “تسایت”، اعلام کرد که پس از پایان دوران فوتبال خود بحثی را در این‌باره در میان ورزشکاران حرفه‌ای به‌پیش خواهد برد.

وی در این مصاحبه گفت آگاهی از همجنسگرا بودن، “یک فرایند طولانی و دشوار” برای او بود.

توماس هیتسلزپرگر: ورزش حرفه‌ای کاملا یک رقابت سرسختانه است و این با تصویر نخ‌نما شده‌ای که بسیاری از مردم از یک همجنسگرا دارند منطبق نیست

هیتسلزپرگر گفت نخستین بار در سال‌های گذشته بود که فهمید “دوست دارد با مردان زندگی کند” اما از این بابت شرمسار نبود.

این فوتبالیست نامدار همچنین تأکید کرد که در دوران فعالیت حرفه‌ایش همجنسگرایی هرگز موضوعی نبود که درباره آن بتوان سخن گفت و وی بارها در مورد رویارویی دنیای فوتبال با این موضوع آزار ‌دیده است.

به‌گفته توماس هیتسلزپرگر ورزش حرفه‌ای کاملا یک رقابت سرسختانه است که با “نبرد، عشق و شور و اراده” به‌طور جدایی‌ناپذیری مربوط است و این با تصویر نخ‌نما شده‌ای که بسیاری از مردم از یک همجنسگرا دارند و او را فرد ظریف و ضعیفی می‌دانند منطبق نیست.

وی همچنین از برخورد هم‌تیمی‌های خود نیز انتقاد کرد و گفت آن‌ها گاهی سخنانی می‌گفتند که همیشه تحمل‌شان آسان نبود.

توماس هیتسلزپرگر پیش از این‌که درباره این موضوع به گفت‌وگو بنشیند یواخیم لو، سرمربی و اُلیور بیرهوف، مدیر تیم ملی فوتبال آلمان را در جریان گذاشته بود.

توماس هیتسلزپرگر در ۵۲ دیدار تیم ملی آلمان بازی کرده است.

“فدراسیون گی‌ها و لزبین‌های آلمان” (LSVD) از سخنان هیتسلزپرگر استقبال کرد و آن را به‌ویژه برای همجنسگرایان فوتبالیست “شجاعانه” خواند.

توماس هیتسلزپرگر ۳۱ ساله چهار ماه پیش از فوتبال حرفه‌ای کنار کشید.

وی پیش از آن در جوانی در بایرن مونیخ بازی می‌کرد و سپس در سال ۲۰۰۰ به تیم استون ویلا انگلیس پیوست.

از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در آلمان و در تیم اشتوتگارت بازی کرد و بعد به ترتیب بازیکن باشگاه‌های لازیو رُم (ایتالیا)، وست هام یونایتد (بریتانیا) و ولفسبورگ (آلمان) شد و در سال ۲۰۱۲ به اورتون انگلیس رفت.

توماس هیتسلزپرگر از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ در تیم ملی فوتبال آلمان توپ زد و در ۵۲ دیدار ملی بازی کرد.

Share