Share

کارزار حامیان محیط زیست برای استفاده از نقش یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن بازیکنان تیم ملی فوتبال در جام جهانی آینده با مخالفت فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، رو به رو شد. به گفته مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران دلیل مخالفت خود را تعارض این کار با قوانین داخلی فیفا عنوان کرده است. به گفته هومن جوکار، فیفا ضمن ابراز خرسندی از برنامه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، اعلام کرده است نصب این آرم روی پیراهن بازیکنان ایران در مغایرت با ماده یازده از آیین‌نامه مربوط به وسایل بازیکنان است.

Cheetah_02

حامیان محیط زیست به دنبال کارزارهای اجتماعی برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی هستند.

فعالان محیط زیست در ایران امید داشتند بتوانند با متقاعد کردن مسئولان فدراسیون فوتبال ایران با استفاده از نقش یوزپلنگ روی لباس تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل، از برنامه‌های مربوط به حفاظت این جاندار در معرض خطر در ایران حمایت کرده و توجه افکار عمومی، رسانه‌ها و سازمان‌های مختلف را به این کارزار جلب کنند.

تنها حدود ۵۰ تا ۷۰ قلاده یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند. جلب حمایت‌‌های افکار عمومی، رسانه‌ها و سازمان های مختلف می‌تواند به پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی کمک کند.

ارائه این پیشنهاد با واکنش‌هایی مثبت در داخل ایران رو به رو شد و برخی سازمان‌ها از جمله سازمان حفاظت از محیط زیست نیز از آن حمایت کردند. سپ بلاتر در سفر خود به ایران در آبان ماه امسال ملاقاتی نیز با مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست ایران داشت و طی آن اعلام خرسندی خود را از برنامه‌های این سازمان برای حفاظت از یوزپلنگ در ایران اعلام کرد. سازمان محیط زیست نیز با تهیه نقش یوزپلنگ و ارسال آن به فدراسیون فوتبال ایران خواهان استفاده از تصویر این جانور روی پیراهن بازیکنان فوتبال شد.

به گفته هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، اکنون با مخالفت فیفا با این طرح، یک پیام زیست محیطی در حمایت از یوزپلنگ ایرانی تهیه و به نحوی شایسته‌ای از آن در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل استفاده خواهد شد. به گفته اقای جوکار هنوز امکان استفاده از نشان یوزپلنگ روی وسایل دیگر بازیکنان ممکن است وجود داشته باشد.

«مخالفت فیفا قابل پیش‌بینی بود»

هوشنگ نصیر‌زاده، کارشناس امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال ایران، مخالفت فیفا با استفاده از نشان یوزپلنگ را کاملا طبیعی و برپایه مقررات فیفا دانست و گفت پیش‌تر این موارد را به حامیان این کارزار و همچنین مسئولان سازمان حفاطت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری متذکر شده بودیم. این کارشناس فوتبال به خبرگزاری ایرنا گفت طبق قوانین فیفا تنها دو نماد می‌تواند روی پیراهن بازیکنان در جام جهانی استفاده شود: یکی نشان فدراسیون ملی هر کشور و دیگری نشان سازنده پیراهن که سمت راست قرار می‌گیرد. به گفته نصیرزاده، سپ بلاتر در نامه‌ای که پس از بازگشت از سفر خود به مسئولان ایرانی نوشت ضمن تقدیر از تلاش‌های آن‌ها برای حفاظت از یوزپلنگ گفت فیفا نمی‌تواند وارد چنین کارزارهایی شود، زیرا سایر کشورهای دیگر نیز خواهان معرفی گونه‌های در حال انقراض خود و حمایت فیفا از برنامه‌های مشابه خواهند شد. به گفته نصیرزاده ایران اکنون می‌تواند نشان یوزپلنگ را احتمالا روی اتوبوس بازیکنان ایرانی و شاید تی‌شرت‌هایی که بین تماشاچیان و هوادران توزیع می‌شود استفاده کند، به شرط آن‌که از نظر فیفا بار تبلیغاتی نداشته باشد.

تیزپای در حال انقراض

یوزپلنگ ایرانی یا همان یوزپلنگ آسیایی جانوری در حال انقراض است که تعداد آن در ایران تنها در حدود ۵۰ تا ۷۰ قلاده برآورد می‌شود. در خارج از قاره آفریقا، ایران تنها زیستگاه فعلی این جاندار است. از سال ۱۳۸۰ ایران برنامه‌ای را با حمایت‌های سازمان ملل برای حفاظت از یوزپلنگ آغاز کرده است. یوزپلنگ آسیایی پس از پلنگ آمور، دومین گربه‌سان در معرض خطر دنیا به شمار می‌آید. یوزپلنگ عمدتا در ناحیه دشت کویر و مناطق شرقی ایران و بخش‌هایی از استان‌های کرمان، سمنان، خراسان، یزد، تهران و اصفهان دیده شده است.

در همین زمینه:

پلنگ و یوزپلنگ ایرانی: در جام جهانی یا قتلگاه؟

آژیر خطر برای انقراض پلنگ ایرانی 

روز ملی یوزپلنگ ایرانی و دغدغه طبیعت دوستان

Share