Share

محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران در نماز جمعه تهران اعلام کرد که سالانه دو هزار و ۷۰۰ نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا می‌میرند.

محمدهادی حیدرزاده که امروز جمعه ۲۷ دی‌ماه به جای معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران در نماز جمعه سخنرانی می‌کرد گفت: “براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی که دو ماه گذشته ارائه شد، آلودگی هوا مهم‌ترین عامل سرطان است و سالانه دو هزار و ۷۰۰ نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا فوت می‌کنند.”

وی از رهبران دینی خواست تا در این زمینه واکنش نشان داده و مطرح کنند که مرگ بر این اساس یک قتل است تا به‌گفته وی آلوده‌کنندگان جدی‌تر به موضوع هوا توجه کنند.

حیدرزاده افزود ۱۷ هزار صنعت آلوده‌کننده در سطح استان تهران وجود دارد و استان تهران در زمینه اکولوژیک در رده ۳۱ قرار دارد و وضعیت نامناسبی دارد.

محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران: ۱۷ هزار صنعت آلوده‌کننده در سطح استان تهران وجود دارد

حیدرزاده با بیان این‌که اولویت در بحران زیست‌محیطی، موضوع جمعیت است، گفت: “تناسب بین ظرفیت و جمعیت وجود ندارد و تهران ۳.۵ الی چهار میلیون نفر ظرفیت برای زندگی با کیفیت دارد. ولی اکنون براساس آمار این عدد به ۱۱ میلیون نفر خواهد رسید که این امر باعث مشکلات بسیار خواهد شد؛ در این میان موضوع آب و خاک دچار مشکل خواهد شد و ساکنان زندگی با کیفیت نخواهند داشت.”

به‌گفته وی تهران امسال تنها سه روز هوای پاک داشت

مدیرکل محیط زیست استان تهران یکی از مشکلات اساسی در زمینه آلودگی هوا را عدم تولید خودرو کاربراتوری در ایران یا استانداردسازی خودرو دانست و گفت خودروسازان تعهد داده‌اند که تا خرداد سال ۹۳ تمام محصولاتشان به استاندارد یورو چهار برسد و همزمان تولید سوخت نیز استاندارد شود.

حیدرزاده همچنین گسترش حمل و نقل عمومی، معاینه فنی خودروها و موتورخانه‌ها، استاندارد کردن و یا بیرون کردن صنایع آلوده‌کننده و حفظ و گسترش فضای سبز را از دیگر عواملی دانست که می‌توانند در بهبود وضعیت آلودگی هوا در تهران کمک کنند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران گفت: “هفته آینده شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس‌جمهور برگزار خواهد شد که مصوبات سخت‌گیرانه‌ای نیز در مورد آلودگی هوا در این شورا وجود خواهد داشت.”

وی همچنین گفت قانون هوای پاک به زودی در مجلس تصویب خواهد شد.

Share