Share

علی‌اصغر اسدی، دیپلمات ایرانی، امروز جمعه ۲۸ دی‌ماه (۱۸ ژانویه) در “حده”، محله دیپلماتیک صنعا، پایتخت یمن هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع پلیس یمن گفت: “افراد ناشناس که پشت وانت‌باری سوار بودند به سوی دیپلمات ایرانی که صبح امروز از محل سفارت ایران خارج می‌شد سه بار شلیک کردند.”

یک منبع پزشکی نیز گفته است این دیپلمات از ناحیه شانه مورد هدف قرار گرفت و حال جسمانی وی به هنگام انتقال به بیمارستان آلمانی ـ یمنی صنعا وخیم بود.

رئیس پلیس محله “حده” نام این دیپلمات ایرانی را علی‌اصغر اسدی عنوان کرد و گفت وی مسئول بخش مالی سفارت ایران است.

جمهوری اسلامی ایران متهم است به شورشیان “زیدیه” از فرقه‌های شیعیان در یمن کمک می‌کند و همین سبب حمله‌های سنی‌های بنیادگرا در یمن می‌شود

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز خبر “کشته شدن” دیپلمات ایرانی در صنعا را تأیید و این رویداد را محکوم کرد.

نوراحمد نیکبخت، دیپلمات ایرانی دیگر نیز در ماه ژوئیه در صنعا ربوده شد و هنوز آزاد نشده است. منابع قبیله‌ای در یمن گفته‌اند ربایندگان نیکبخت از شبکه القاعده بوده‌اند.

ربودن دیپلمات ایرانی در یمن که نخستین اقدام از این نوع در مورد ایرانی‌ها بود و حمله امروز به یک دیپلمات دیگر ایرانی، در چارچوب تنش‌های فرقه‌ای قابل ارزیابی است که در آن جمهوری اسلامی ایران متهم است به شورشیان “زیدیه” از فرقه‌های شیعیان در یمن کمک می‌کند و همین سبب حمله‌های سنی‌های بنیادگرا در یمن می‌شود. سنی‌ها در یمن اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند.

حمله‌ و ربودن‌ خارجی‌های مقیم یمن در این کشور که در آن القاعده بسیار فعال است، افزایش  یافته است.

در ۱۵ دسامبر نیز کنسول ژاپن توسط افراد ناشناس با ضربات چاقو زخمی شد.

در ۲۶ نوامبر دو شهروند بلاروس به‌هنگام خروج از هتل محل اقامتشان در صنعا مورد حمله افراد ناشناس سوار بر موتورسیکلت قرار گرفتند که یکی از آن‌ها کشته و دیگری زخمی شد. این دو شهروند بلاروس مشاور نظامی بودند.

حمله با وسایل نقلیه از جمله روش‌های متداول القاعده در اقدامات تروریستی‌شان است.

ششم اکتبر گذشته نیز یک محافظ سفارت آلمان در صنعا هنگامی که تلاش می‌کرد از دست ربایندگان بگریزد، کشته شد.

Share