Share

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آغاز اجرای تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد در نطنز و فردو بر اساس توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ خبر داد. همزمان با آن اتحادیه اروپا نیز برخی از تحریم‌های خود علیه ایران را لغو خواهد کرد.

علی‌اکبر صالحی، امروز، دوشنبه۳۰ دی‌ماه در یک برنامه تلویزیونی گفت غنی‌سازی ۲۰ درصد تا صبح امروز ادامه دارد اما تعلیق آن تا ظهر ادامه خواهد داشت.

از امروز توافقنامه ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه، پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، به مدت شش ماه آغاز می‌شود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اجرای این توافق نظارت خواهد داشت.

به‌گفته صالحی تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد در دو آبشار در نظنز و چهار آبشار در فردو صورت می‌گیرد که قرار است اتصالات بین آبشارها متوقف شود.

از امروز توافقنامه ایران و کشورهای گروه ۱+۵، به مدت شش ماه آغاز می‌شود

صالحی تأکید کرد که بر اساس توافق ژنو، قرار است سوخت این راکتور به تأسیسات و محوطه راکتور وارد نشود.

ماسیمو آپارو، مسئول دفتر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه، ۲۸ دی‌ماه (۱۸ ژانویه) به همراه سایر بازرسان سازمان ملل به ایران رفت تا مقدمات اجرای توافقنامه ژنو را آماده کند.

بر اساس توافق هسته‌ای ژنو، ایران فقط می‌تواند تا سقف پنج درصد غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.

تیم بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به سرپرستی آپارو، با هدف نظارت بر روند اجرای اقدامات ایران امروز وارد تأسیسات هسته‌ای نطنز شد.

علی‌اکبر صالحی گفت: “بازرسان آژانس در دو روز گذشته به انبارها سرکشی کردند و دیدند که در راکتور و انبارهای آن، آب سنگین وجود ندارد. همچنین آن‌ها بررسی کردند که سوختی به رآکتور انتقال نیافته باشد.”

صالحی همچنین افزود: “بازرسان به اصفهان رفتند و در آن‌جا هم روند تولید قرص، میله و مجتمع سوخت را حسابرسی کردند زیرا قرار است بر اساس تعهد ایران در دوره شش ماه اجرای توافق در این زمینه تولیدی صورت نگیرد.”

به‌گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، ایران توانسته است حدود ۴۱۶ کیلوگرم اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد تولید کند

به‌گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، ایران توانسته است حدود ۴۱۶ کیلوگرم اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد تولید کند که نصف این میزان به کیک زرد تبدیل شده و نصف ۱۹۶ کیلوگرم باقی مانده که گاز اورانیوم ۲۰ درصد است، بر اساس توافق ژنو به پودر اورانیوم تبدیل می‌شود و حدود ۱۰۰ کیلوگرم دیگر آن قرار است رقیق شود.

صالحی گفت ایران طی شش ماه، ماهی ۱۵ کیلوگرم این اورانیوم را اکسید می‌کند و در طی این مدت ۴.۲ میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران باید آزاد شود.

وی همچنین گفت در این مدت محدودیت کشتی‌ها و خریدهای پتروشیمی از سوی اتحادیه اروپا رفع خواهد شد و ایران می‌تواند در این شش ماه نقل و انتقال‌های ۱۰ میلیون یورویی با اروپا داشته باشد و مسیرها برای خرید و فروش طلا تسهیل شود.

 در همین حال محمد امیری، مدیرکل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی ایران نیز امروز اعلام کرد که از این پس دستگاه‌های سانتریفیوژی که برای تولید غنی‌سازی ۲۰ درصد استفاده می‌شدند، برای غنی‌سازی پنج درصد استفاده می‌شوند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد وزیران امور خارجه این اتحادیه امروز پس از دریافت گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای رفع بخشی از تحریم‌های ایران اقدام خواهند کرد.

اروپا و آمریکا امروز با توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد در ایران بخش‌هایی از تحریم‌های خود علیه تهران را لغو خواهند کرد

اروپا و آمریکا امروز با توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد در ایران بخش‌هایی از تحریم‌های خود علیه تهران را لغو خواهند کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، امروز در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران تحریم‌هایی را که قرار است برچیده شوند چنین توضیح داد: “تعلیق بخش عمده‌ای از تحریم‌های نفتی و ادامه صادرات نفت ایران، تعلیق کامل تحریم  پتروشیمی و صادرات آن، رفع تحریم صنایع خودرو و قطعات و نیز صادرات آن، تحریم طلا، فلزات گرانبها و نیز برخی از تحریم‌های مربوط به صنایع هوایی، قطعات هواپیما و سرویس و نگهداری آن”.

حکومت ایران در سال‌های گذشته به‌دلیل پیشبرد سیاست هسته‌ای خود زیر فشار بین‌المللی قرار گرفت و آمریکا و اروپا تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این کشور اعمال کردند.

ادامه تحریم‌ها وضعیت اقتصادی ایران را دچار بحران کم‌سابقه‌ای کرد و فشارهای داخلی را نیز بر حکومت افزایش داد. بدون رفع تحریم‌ها شرایط اقتصادی ایران هر روز وخیم‌تر می‌شود.

با روی کار آمدن حسن روحانی، به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید ایران، تهران تصمیم گرفت در رویکرد خود تغییراتی ایجاد کند تا بتواند به وضعیت اقتصادی خود سامان بخشد.

توافق هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند جهان در راستای چنین رویکردی صورت گرفته است.

Share