Share

۱۳ نهاد مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ مشترکی خواستار توقف “اعدام‌های مخفیانه” شهروندان عرب در ایران شده‌اند.

در بیانیه ۱۳ نهاد مدافع حقوق بشر آمده است: “در دو سال گذشته‌ حداقل دو بار احکام اعدام فعالان سیاسی و فرهنگی عرب در مکان‌هایی نامعلوم و بدون اطلاع وکلا و خانواده‌های قربانبان اجرا شده‌ است. در هر دو مورد اعدام‌ها به صورت گروهی و مخفیانه انجام شده است. پس از ماه‌ها نگرانی از سرنوشت این زندانیان، مسئولان قضایی یا افراد نزدیک به آن‌ها که تحت عنوان دلال و واسطه کار می‌کنند، خانواده‌های قربانیان را از وقوع اعدام مطلع کرده‌اند.”

اسامی این نهاد‌ها، سازمان حقوق بشر ایران، عدالت برای ایران، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، بنیاد عبدالرحمن برومند، گروه‌ حقوق بشر بلوچستان، جمعیت حقوق بشر کردستان ایران ژنو، کانون مبارزه با نژادپرستی و عرب‌ستیزی در ایران، سازمان اروپایی – احوازی حقوق بشر، سازمان حقوق بشر اهواز، مرکز حامیان حقوق بشر، انجمن حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران، عرصه سوم و اتحاد برای ایران است.

نهادهای مدافع حقوق بشر از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند تا با صدور قطعنامه‌ای به اعدام‌های دسته‌جمعی و مخفیانه گرو‌ه‌های اتنیکی و اقلیت‌های مذهبی واکنش لازم نشان دهد

بر اساس بیانیه منتشر شده، نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت و وضعیت دو زندانی عرب اهوازی که از روز ۱۶ آذرماه از زندان کارون به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند افزایش یافته است.

هاشم شعبانی و هادی راشدی معلم و از بنیان‌گذاران یک مؤسسه غیردولتی فرهنگی به نام “الحوار” هستند.

در بیانیه آمده است با توضیحات ضد و نقیضی که‌ مقام‌های قضائی به خانواده آنان داده‌اند مبنی بر این‌که حکم اعدام آن‌ها اجرا شده و یا  آن‌ها برای بازجویی‌های بیشتر به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شده‌اند، خانواده این زندانیان سردرگم شده‌اند.

این دو زندانی همراه با دیگر اعضای “الحوار” به نام‌های محمدعلی عموری‌نژاد، جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به اتهام محاربه با خدا، مفسد فی‌الارض و تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شدند.

چند روز پیش سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های ایران خواسته بود اعدام این پنج زندانی را متوقف و و بار دیگر دادگاهی عادلانه برای آنان تشکیل شود.

همچنین این سازمان از ایران خواسته بود به نقض حقوق شهروندان عرب در ایران پایان دهد.

نهادهای مدافع حقوق بشر در پایان بیانیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته‌اند “تا با صدور قطعنامه‌ای به اعدام‌های دسته‌جمعی و مخفیانه گرو‌ه‌های اتنیکی و اقلیت‌های مذهبی که‌ در چند ماه‌ اخیر در ایران شدت گرفته‌ است، واکنش لازم نشان دهد.”

Share