Share

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، شلیک به یک گوزن زرد کمیاب در محوطه پارک پردیسان در تهران را پیامی آشکار به این سازمان خوانده و گفته است جان خود را برای حفاظت از طبیعت ایران فدا خواهد کرد. ابتکار این سخنان را روز سه شنبه اول بهمن ماه و در جلسه‌ای که به مناسبت هفته هوای پاک در شورای شهر تهران برگزار شد بیان کرد.

Gavazn_Deer

کشتن یک گوزن در محوطه پارک پردیسان تهران به پرسش‌های بسیاری در مورد ماهیت تهدید آمیز این کار دامن زده است.

شلیک زیر گوش معاون رییس جمهور

گوزن زرد که از گونه‌‌های بسیار کمیاب و در حال انقراض است روز شنبه گذشته و با شلیک سه گلوله در محوطه پارک پردیسان کشته شد. پارک پردیسان در غرب تهران جزو بزرگ‌ترین بوستان‌های شهری است و ساختمان اصلی سازمان حفاظت محیط زیست که یکی از معاونت‌های ریاست جمهوری است در آن‌جا قرار دارد. در اطراف این پارک چند بزرگراه از جمله بزرگراه همت و بزرگراه یادگار امام گذر می‌کند. به جز نگهداری حیوانات زنده و بعضی گونه‌های بسیار کمیاب در محوطه این پارک، موزه تنوع زیستی و موزه آب نیز در آن‌جا قرار دارند. به گفته احمد علی کیخا، معاون سازمان محیط زیست، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد افرادی از سمت بزرگراه همت به این گوزن که در دخل محوطه محصور و نرده کشی شده قرار داشت شلیک کرده‌‌ و سپس متواری شده‌‌اند.

پیامی تهدید آمیز؟

کشته شدن این گوزن در محوطه حفاظت شده پردیسان به بحث‌ها و حدس و گمان‌های مختلفی دامن زد.

Masoumeh Ebtekar

معصومه ابتکار می‌گوید در برابر تهدیدها ایستاده و حاضر است جان خود را فدای طبیعت ایران کند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان محیط زیست چنین اقدامی نمی‌تواند کار شکارچیان متخلف باشد که به طور معمولی در طبیعت به شکار می‌پردازند.  ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست نیز بعد از این حادثه در مطلبی عمومی در صفحه فیس بوک خود خطاب به معصومه ابتکار نوشت این اقدام در پارک پردیسان که دفتر معاون رییس جمهور در آن‌جا قرار دارد و قتل گوزنی که در طبیعت منقرض شده و فقط شمار محدودی از آن در زیستگاه‌های کنترل شده وجود دارد باید انگیزه‌های پیچیده‌تری داشته باشد. او سپس این سئوال را مطرح کرد که شاید این پیامی برای مجبور کردن رییس سازمان محیط زیست به پذیرفتن طرح‌ها یا قرار دادهایی باشد که مخالف منافع زیست محیطی است. او از ابتکار خواست به طور شفاف در مورد این «پیام تهدید آمیز» صحبت کند.

«پیام نفرستید»

یک روز پس از این بحث‌ها، رییس سازمان محیط زیست ایران در جلسه خود در شورای شهر تهران گفت کشتن این گوزن پیامی برای سازمان محیط داشت اما این کار ما را از وظایف خود باز نمی‌دارد. او تاکید کرد «از این پیام‌ها به محیط زیست ندهید که ما خودمان حاضریم به جای طبیعت ایران فدا شویم». به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان برنامه‌‌ای جدی برای جمع‌آوری سلاح‌های غیرمجاز دارد و در ۴ ماه گذشته از حدود ۱۴۰ مورد تخلف سنگین در زمینه شکار و صید در استان تهران جلوگیری شده است.

«یک سال حبس کافی نیست»

معصومه ابتکار همچنین چهارشنبه دوم بهمن در گفتگو با خبرگزاری مهر با انتقاد از مجازات در نظر گرفته شده در قانون برای قاتلان گوزن زرد گفت اشد مجازات در قانون برای شکارچیان گوزن زرد تنها یک سال حبس است که این مجازات کافی نیست و باید در جرایم شکار و صید تجدید نظر شود. او همچنین گفت برای شناسایی مجرمان ازتصاویر دوربین‌‌های مدار بسته در بزرگراه همت استفاده خواهد شد. به گفته ابتکار بررسی‌ها نشان می‌دهد مجرمان از تفنگ شکاری دوربین‌دار استفاده کرده‌‌اند.

در همین زمینه:

یک گوزن در پارک پردیسان تهران با شلیک سه گلوله کشته شد

خطر بیخ گوش پردیسان

آزیر خطر برای انقراض پلنگ ایرانی

Share