Share

در پی انتشار گفت‌و‌گوی ادعایی نشریه “پنجره” چاپ تهران با هاوارد گوردون، تهیه‎کننده کمپانی فاکس و بازتاب آن در برخی رسانه‌های نزدیک و تکذیب این مصاحبه توسط گوردون، اصغر فرهادی انتشار چنین گفت‌گوی جعلی‌ای را “شبیه چاپ اسکناس۳۵۰ تومانی” خواند.

در این گفت‌وگوی ساختگی ادعا شده بود که فیلم “آرگو” ساخته بن‌افلک با حمایت مسئولان سینمایی در دولت دهم ساخته شده است. جواد شمقدری، رییس سازمان سینمایی کشور در دولت دهم هم بلافاصله واکنش نشان داده بود و در گفت‌و‌گویی که با یک نشریه سینمایی آن‌لاین انجام داده بود به سخنان جعلی منسوب به هاوارد گوردون استناد کرده بود و تلویحاً ادعا کرده بود که امکاناتی برای فیلمبرداری فیلم بحث‌برانگیز “آرگو” فراهم آورده و در مقابل با لابی‌گری موفق شده کاری کند که “جدایی نادر از سیمین” ساخته اصغر فرهادی اسکار بگیرد.

اصغر فرهادی: نیازی نبود اگر به این نظرات باور دارند و برای آن مدرک و استدلال در دستشان است، آن را از زبان یک تهیه‌کننده آمریکایی و در یک مصاحبه جعلی ارائه دهند

به‌رغم آن‌که هاوارد گوردون در صفحه توئیترش گفت‌و‌گو با نشریه “پنجره” را تکذیب کرد، اصغر فرهادی، برنده جایزه اسکار در گفت‌وگوی تازه خود با روزنامه شرق گفته است روابط‌عمومی فیلم‌های “جدایی نادر از سیمین” و “گذشته”، اثر دیگر فرهادی، در آمریکا، موضوع را پی‌گیری کرده‌اند و این تهیه‌کننده آمریکایی به آن‌ها گفته است: “به هیچ‌وجه واقعیت ندارد. این دیوانگی است. من هیچ‌گاه چنین مصاحبه‌ای انجام نداده‌ام.”

اصغر فرهادی نظر خود را درباره این نوع اتفاقات چنین بیان کرد: “این کارها شبیه کار همان آدمی است که اسکناس ۳۵۰ تومانی چاپ کرده بود تا پولدار شود!”

وی افزود: “احساسم این است کسانی که این مصاحبه را تنظیم کرده‌اند، می‌توانستند همین حرف‌ها، تهمت‌ها و توهین‌ها را از زبان خودشان و به اسم خودشان همچون همیشه به‌عنوان دیدگاه و اعتقاداتشان ارائه دهند. نیازی نبود اگر به این نظرات باور دارند و برای آن مدرک و استدلال در دستشان است، آن را از زبان یک تهیه‌کننده آمریکایی و در یک مصاحبه جعلی ارائه دهند.”

فرهادی گفت: “این حاوی این نکته است که گویی به اسم خودشان اعتماد و باور ندارند و احساس می‌کنند مخاطب اگر حرف‌هایشان را از زبان یک آمریکایی بشنود، بیشتر باور می‌کند و مورد قبول واقع می‌شود تا خود ایشان.”

وی با بیان این‌که تمایلی ندارد به این “حاشیه‌ها” بپردازد افزود: “آن‌ها همچون همیشه کارشان تهمت، توهین، جعل، تحریف و تخریب بوده و خواهد بود و در این سو، کار من فیلم‌ساختن است. در پایان این زندگی از هرکدام این دوسو چه بر جای خواهد ماند؛ از آنها تخریب‌هایشان و از من فیلم‌هایم.”

Share