Share

تظاهرات چند هزار نفری منتقدان نظامیان حاکم و هواداران محمد مرسی در قاهره به درگیری با پلیس انجامید و دستکم هفت کشته برجای گذاشت. این تظاهرات برای بزرگداشت سومین سال سقوط حسنی مبارک انجام می‌شد.

تظاهرات درقاهره

پلیس از گاز اشک‌آور و فشنگ ساچمه‌ای برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرد

منابع خبری مختلف از جمله خبرگزاری فرانسه تعداد کشتگان را بین هفت تا نه نفر ذکر کرده‌اند اما  وزارت بهداری مصر می گوید، چهار مصری طی دخالت پلیس برای متفرق کردن تظاهرات روز شنبه ۲۵  ژانویه کشته شده‌اند.

تظاهرکنندگان گروهی دو هزار نفری بوده‌اند که قصد رفتن به میدان تحریر را داشتند تا سالروز سقوط رئیس جمهور مادام‌العمر مصر را گرامی بدارند.

تظاهرکنندگان متشکل از هواداران مرسی و منتقدان نظامیان حاکم بر مصر بوده‌اند و پلیس برای پراکندن آنها از گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده کرده است. آنها علیه نظامیان و دولت انتقالی مصر شعار می‌دادند.

به موازات این، انفجار شدیدی در شهر سوئز در حوالی یک قرارگاه پلیس روی داد. دستکم ۹ نفر در این انفجار زخمی شدند. علت انفجار، بمب‌گذاری در یک خودرو بود. هنوز کسی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است.

بمب کوچکی نیز در همین روز در قاهره منفجر شد که دستکم یک نفر را زخمی کرد.

پیش از این و در روز جمعه چند انفجار پیاپی در شهرهای مصر جان ۱۸ تن را گرفته و ده‌ها نفر را مجروح کرده بودند. ارتش مصر اخوان‌المسلمین را متهم به دست داشتن در این انفجارها کرده اما گروه اسلام‌گرای افراطی “انصار بیت‌المقدس” مسئولیت انفجارهای روز جمعه ۲۴ را بر عهده گرفته است.

پیش از این، سقوط هلی‌کوپتر در صحرای سینا به بهای جان پنج سرباز مصری تمام شده بود. شاهدان عینی  گفته‌اند که افرادی مسلح در صحرای سینا به این هلی‌کوپتر شلیک کرده‌اند. ارتش مصر اما با تایید سقوط این هلی‌کوپتر، دلیل آن را نامشخص خوانده است.

در همین زمینه:

 ۱۱ نفر در درگیری‌های پلیس و اسلامگرایان در مصر کشته شدند نفر در درگیری‌های پلیس و اسلامگرایان در مصر کشته شدند

دو کشته در درگیری پلیس مصر با اسلامگرایان در اسکندریه

Share