Share

شصت و ششمین دوره جوایز انجمن کارگردانان آمریکا شب گذشته ۵ بهمن (۲۵ ژانویه)در هتل سنچری پلازا در لس‌آنجلس برگزار شد. آلفونسو کوارون جایزه بهترین کارگردانی را به‌دست آورد و به این ترتیب به اسکار نزدیک‌تر شد.

آلفونسو کوارون در هتل سنچری پلازا در لس‌آنجلس در سخنانی زیبایی کره زمین را ستایش کرد

آلفونسو کوارون در هتل سنچری پلازا در لس‌آنجلس در سخنانی زیبایی کره زمین را ستایش کرد

جوایز کارگردانان پس از جوایز بازیگران و تولیدکنندگان هالیوود از تأثیرگذارترین جوایز سینمایی در آمریکا بر اسکار است.

در سال جاری آلفونسو کوارون با فیلم «جاذبه» با پل گرین‌گریس با فیلم «کاپیتان فیلیپس) و همچنین با استیو مکویین با فیلم «۱۲ سال بردگی»، دیوید ا. راسل با فیلم «اخاذی آمریکایی» و با مارتین اسکورسیزی با فیلم «گرگ وال استریت» رقابت می‌کرد.

همه این فیلم‌ها از بخت‌های اسکار در سال ۲۰۱۴ به شمار می‌آیند.

آلفونسو کوارون در سخنانی زیبایی کره زمین را ستایش کرد و گفت خط‌ها و مرزهای احمقانه‌ای که انسان‌ها در روی کره زمین کشیده‌اند و قلمروهای سیاسی‌شان را با آن تعیین کرده‌اند از فضا دیده نمی‌شود. به گمان او کره زمین یک آزمون حیرت‌انگیز در طبیعت و یک تجربه انسانی است.

جاذبه، نامزد ده اسکار

جاذبه، نامزد ده اسکار

فیلم «جاذبه» با بازی جرج کلونی و ساندرا پولاک هم به همین تجربه نظر دارد. کوارون در این فیلم تلاش می‌کند نشان دهد که انسان اگر از کره زمین دور شود و در بی‌وزنی خود را رها کند، آنگاه شخصیت او دور از انسان‌های دیگر مضمحل می‌شود.

کوارون گفت کره زمین در عکس‌های فضایی بسیار زیباست. اما این عکس‌ها تجربه انسان‌ها و رابطه آنان با کره زمین را نشان نمی‌دهند. «این کاری‌ست که کارگردان‌ها می‌کوشند انجام دهند.»

بن‌ افلک که سال گذشته جایزه انجمن کارگردانان را دریافت کرده بود، نام آلفونسو کوارون را اعلام کرد. در ۶۵ سال تاریخ انجمن کارگردانان، بن افلک تنها کارگردانی است که این جایزه را از آن خود کرد، اما نتوانست اسکار کارگردانی را به‌دست آورد.

جیهان نجیم، فیلمساز جهان‌وطن

جیهان نجیم، فیلمساز جهان‌وطن

جایزه بهترین فیلم مستندِ انجمن کارگردانان به مستند «میدان» ساخته جیهان نجیم رسید.

مستند «میدان» درباره بهار عربی و شروع قیام مردم مصر در میدان التحریر در قاهره است که به سقوط حکومت حسنی مبارک انجامید و اکنون سومین سالگرد آن خبرساز شده است.

جیهان نجیم از یک پدر مصری و مادر آمریکایی زاده شده، در کویت و قاهره پرورش پیدا کرده، اما در سال ۱۹۹۰ به آمریکا مهاجرت کرده است.

میدان» ساخته جیهان نجیم

میدان» ساخته جیهان نجیم

«میدان» ساخته جیهان نجیم در سال ۲۰۱۳ در جشنواره تورنتو در بخش مستند برنده جایزه فیلم منتخب تماشاگران شد.

مستندهای «عمل قتل» و «داستان‌هایی که می‌گوییم» با «میدان» رقابت می‌کردند.

پیش از این جیهان نجیم مستند «اتاق فرمان» را ساخته بود. در این فیلم او نقش و اهمیت شبکه «الجزیره» در حمله نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق را بررسی می‌کند. این فیلم هم با اقبال مواجه شد.

انجمن کارگردانان با تقدیر از آلفونسو کوارون که پیشینه مکزیکی دارد و جیهان نجیم با پیشینه عربی، از سینما و از فیلمسازان جهان‌وطن تقدیر کردند.

در همین زمینه:

اسکار ۲۰۱۴؛ چه کسانی تأثیرگذارند؟
افول انقلاب مصر و گسترش خشونت در سالگرد سقوط مبارک

Share