Share

صادق زیباکلام در همایش “میثاق جامعه مدنی با مسئولان برای آسمان آبی” که در سازمان حفاظت محیط زیست ایران برگزار می‌شد، از عملکرد وزرا، صدا و سیما و سایر مسئولان در حوزه محیط زیست، حفاظت از حیوانات و  آلودگی هوا، به تندی انتقاد کرد.

همایش میثاق جامعه مدنی محیط ریست

زیباکلام عنوان کرد که محیط زیست ایران “یتیم و بی‌صاحب” است زیرا رهبران مذهبی و سیاسی، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و ائمه جمعه دغدغه محیط زیستی ندارند. او با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی مبنی بر عمومی بودن وظیفه حفظ و حراست از محیط زیست گفت، این قانون یعنی کشک!

«کشوری که میمون به فضا می‌فرستد و موشک‌هایی می‌سازد که هزاران کیلومتر پرواز می‌کنند، برای خاموش کردن آتش‌سوزی گرگان هلی‌کوپتر نداشت.»

به تاکید او حاصل اصل ۵۰ این می‌شود که وقتی جنگل‌های گرگان آتش گرفتند هلیکوپتر برای خاموش کردن آتش نداشتیم: «کشوری که میمون به فضا می‌فرستد و موشک‌هایی می‌سازد که هزاران کیلومتر پرواز می‌کنند، برای خاموش کردن آتش‌سوزی گرگان هلی‌کوپتر نداشت.»

این تحلیلگر سیاسی با اشاره به عدم حضور وزیران در این همایش گفت: «اگر اینجا مثلا یک مراسم مذهبی بود و قرار بود شب خبر ۲۰:۳۰ آن را پخش کند همه وزرا در آن حضور پیدا می‌کردند.»

زیباکلام به طعنه گفت اگر گفته بودیم دریاچه ارومیه در آمریکاست، صدا و سیما ده‌ها مستند می‌ساخت که خشک شدن ارومیه در آمریکا چه فاجعه بزرگی است و این موضوع در هفته یکی دو بار جزو برنامه‌های پربیننده می‌شد: «در این حالت شبانه‌روز می‌گفتند چون خشک شدن دریاچه ارومیه مظلمه‌ای به سرخپوست‌ها و سیاهپوست‌ها محسوب می‌شود، سرمایه‌داران آمریکا حتی ککشان هم نمی‌گزد.»

معصومه ابتکار: مشکلات تهران یا با باد حل می‌شود یا با رفتن از شهر.

پیش از او کامبیز نوروزی، حقوقدان با انتقاد از غیبت مسئولان در این همایش گفته بود، اگر قراربود معاملات چندصد هزار دلاری در اینجا انجام شود، همه مسئولان و وزرا حضور می‌یافتند.

قرار بود سه وزیر نفت، صنعت، معدن و تجارت و نیرو در این همایش حضور پیدا کنند اما تنها معاونان آنها به عنوان نماینده به این همایش آمده بودند.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران هم در سخنان خود به مشکلات ناشی از بی‌فرهنگی و بی‌توجهی به محیط زیست، خشک شدن دریاچه‌های هامون، ارومیه و پریشان و هم‌چنین آلودگی هوای اهواز و اراک و تهران  اشاره کرد وگفت «مشکلات تهران یا با باد حل می‌شود یا با رفتن از شهر.»

همایش میثاق مدنی محیظ زیست

در همایش یادشده گروهی از هنرمندان و حامیان محیط زیست نیز حضور داشتند. مه لقا ملاح، پیشکسوت حمایت از محیط زیست،  منیژه حکمت، کارگردان سینما، نورالدین زرین‌کلک، استاد دانشگاه هنر، رویا تیموریان، بازیگر، علی میرزاخانی سردبیر مجله دنیای اقتصاد و ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان از جمله حاضران و سخنرانان این همایش بودند.

در همایش “میثاق جامعه مدنی با مسئولان برای آسمان آبی” شعارهایی با محتوای لغو مجوز شکار، محیط بان دنا را ازاد کنید، شکارچی با قاتل فرقی ندارد و … از سوی حاضران سر داده شد. برخی فعالان حقوق حیوانات در پایان همایش با فریاد از معصومه ابتکار خواستند موضوع تیراندازی به گوزن زرد در پارک پردیسان و تلف شدن پلنگ‌ها را پیگیری کند.

Share