Share

فرید مرادی، سرویراستار انتشارات نگاه گفت تجدید چاپ کتاب‌های رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی، توسط این انتشارات از سال ۱۳۸۸ ممنوع شده و وزارت ارشاد گفته است براهنی چون با جمهوری اسلامی مخالف است نباید اثری از او منتشر شود.

رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرید مرادی با بیان این‌که انحصار انتشار کتاب‌های رضا براهنی در اختیار این انتشارات است، درباره‌ علت نبودن کتاب‌های او در بازار کتاب گفت: “تجدید چاپ کتاب‌های براهنی ما از سال ۱۳۸۸ ممنوع شده است. از این سال به بعد، نامش در لیست ممنوع‌القلم‌ها جای گرفت و از آن پس دیگر کتاب‌هایش مجوز انتشار نگرفتند.”

وی درباره تجدید چاپ کتاب “خطاب به پروانه‌ها”ی براهنی از سوی نشر مرکز در سال ۹۱، گفت: “آقای براهنی در پی قراردادی اجازه نشر کلیه آثار مکتوبش را به نشر نگاه واگذار کرده است، از قبیل کتاب‌هایی که دست نشرهای دیگر بوده است، اما چون به نشر ما برای چاپ این کتاب‌ها مجوز نمی‌دادند، ما به نشرهای دیگری که کتاب‌های او را منتشر می‌کردند، اعتراضی نکردیم. چون ما اول باید مسأله‌مان را با ارگان دولتی مسئول حل می‌کردیم و بعد برای گرفتن حق انتشار آثار براهنی با دیگر نشر‌ها گفت‌وگو می‌کردیم. ممانعت ما از چاپ کتاب‌های او در دیگر نشرها فایده‌ای نداشت.”

وی با بعید دانستن چاپ آثار براهنی از سوی انتشاراتی‌های دیگر افزود: “چندی پیش دوستی یادنامه‌ای درباره‌ منوچهر آتشی برای دریافت مجوز ارائه کرده بود که شهرداری بوشهر ناشر آن بود. در این یادنامه مقاله‌ای از براهنی درباره آتشی آمده بود که سال ۴۰ در مجله «فردوسی» منتشر شده بود، اما ارشاد گفته بود این مقاله باید از یادنامه باید حذف شود، چون براهنی معاند نظام است و نباید اثری از او منتشر شود. دست آخر با کلی گفت‌وگو، مقاله براهنی در یادنامه می‌آید، اما اسمی از او برده نمی‌شود.”

فرید مرادی درباره تغییرات در وزارت ارشاد پس از روی کار آمدن حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران و این‌که پس از این تغییرات درخواست انتشار آثار براهنی را ارائه داده است یا خیر، گفت: “ما تغییری را در وزارت ارشاد حس نکرده‌ایم که بخواهیم این کار را بکنیم. در سیاست خارجی می‌توان تغییر را حس کرد، اما در وزارت ارشاد حرف‌های خوبی زده شد و هنوز به هیچ‌یک عمل نشده است. تصدی اداره کتاب هم بعد از شش ماه بلاتکلیفی به یک بازنشسته نهادهای نظامی سپرده شد.”

رضا براهنی عضو کانون نویسندگان ایران است که هم‌اکنون در خارج از ایران زندگی می‌کند. او مدتی رئیس انجمن قلم کانادا نیز بود و آثارش به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، سوئدی و فرانسوی ترجمه شده‌ است.

از جمله آثار وی، کتاب‌های شعر آهوان باغ، جنگل و شهر، شبی از نیمروز، مصیبتی زیر آفتاب، گل بر گستره ماه، ظل‌الله، خطاب به پروانه‌ها؛ رمان‌های روزگار دوزخی آقای ایاز، دو برادر آخر خطر در یک خط، چاه به چاه، بعد از عروسی چه گذشت، آواز کشتگان، آزاده خانم و نویسنده‌اش، رازهای سرزمین من، همچنین نقدهای ادبی طلا در مس (۳ جلد)، نقد تحلیلی شعر جدید، تجربه و خلاقیت در شعر و شاعری، قصه‌نویسی و کیمیا و خاک هستند.

Share