Share

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور در رابطه با پرونده بابک زنجانی گفت سعی شده است دستگیری‌ها خیلی گسترده نشود.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه ایران

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محسنی اژه‌ای، در مورد آخرین جزئیات پرونده بابک زنجانی، تاجر و سرمایه‌دار ایرانی، گفت: “در رابطه با این پرونده از برخی افراد مطلع و متهم تحقیق شده است. در این پرونده سعی شده دستگیری‌ها خیلی گسترده نشود و تا جایی که ضرورت نداشته باشد افراد را بازداشت نکنیم. بنابراین هر مقداری که لازم بوده و باشد، از افراد در رابطه با این پرونده تحقیق صورت گرفته و انجام می‌شود.

دادستان کل کشور با بیان این‌که “از پی‌گیری مسائل کیفری در رابطه با این پرونده غافل نیستیم”، افزود: “در مورد این فرد مهم‌ترین برنامه ما بازگرداندن اموال به کشور است و این موضوع برای ما در اولویت قرار دارد.”

محسنی اژه‌ای: همین اموالی که بابک زنجانی در ایران دارد تکافوی همه طلب دولت را می‌کند

به‌گفته غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، بابک زنجانی “در مورد مسائلی” دستگاه قضائی را همراهی کرده و فهرست اموال خود در خارج و داخل کشور را در اختیار آن قرار داده است.

محسنی اژه‌ای گفت: “همین اموالی که این فرد در ایران با قیمتی که خودش تعیین کرده، دارد، تکافوی همه طلب دولت را می‌کند.”

سخنگوی قوه قضائیه همچنین تأکید کرد: “در این راستا طبیعی است که طلبکار قیمت را قبول داشته باشد یا خیر و اگر به توافق برسند این اموال در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، در غیر این صورت اگر اموال را نخواهند، راه طولانی می‌شود.”

مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران اوایل دی‌ماه سال جاری اتهام اصلی بابک زنجانی را که هم‌اکنون در بازداشت به‌سر می‌برد، بازنگرداندن دو میلیارد و ۶۰ میلیون یورو معادل هشت تریلیون و ۵۰۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پول فروش نفت و مواد پتروشیمی به دولت عنوان کرد.

بابک زنجانی، تاجر و سرمایه‌دار بازداشت‌شده ایرانی

بابک زنجانی عصر روز دوشنبه ۹ دی‌ماه بازداشت شد.

وی که خود را یک “بسیجی اقتصادی” می‌نامد، پیش از این عضو سپاه پاسداران بوده و به‌گفته خودش روزانه حدود ۸۰ میلیارد تومان درآمد دارد.

او در دسامبر ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به دلیل آن‌چه “کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران” خوانده شد، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت.

همچنین بابک زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با او در آوریل ۲۰۱۳ توسط آمریکا به پولشویی برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران متهم شدند.

Share