Share

اصغر فرهادی به خاطر فیلم «گذشته» در پنج رشته و گلشیفته فراهانی هم برای بازی در فیلم «سنگ صبور» ساخته عتیق رحیمی نامزد جایزه سزار شدند.

اصغر فرهادی و گلشیفته فراهانی نامزد جایزه سزار شدند

اصغر فرهادی و گلشیفته فراهانی نامزد جایزه سزار شدند

امروز، جمعه ۱ بهمن ماه (۳۱ ژانویه) آکادمی سزار در فرانسه کاندیداهای خود را در ۲۲ رشته اعلام کرد. فیلم‌های «پسران و گیوم سر میز غذا» در ۱۰ رشته و «زندگی آدل» در هشت رشته در صدر نامزدهای جوایز سزار قرار گرفتند.

اصغر فرهادی با فیلم «گذشته» که محصول کشور فرانسه است، در پنج رشته بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین تدوین و بهترین بازیگر زن برای برنیس بژو که در این فیلم نقش ماری را ایفا می‌کند، نامزد جایزه سزار شد.

گلشیفته فراهانی برای بازی در فیلم «سنگ صبور» کاندید بهترین بازیگر در بخش «امید جوان» جایزه سزار شده است. «سنگ صبور» ساخته عتیق رحیمی، نویسنده و فیلمساز افغان هم محصول کشور فرانسه است.

رسانه‌های خبری در ایران در پوشش خبری جایزه سزار نام گلشیفته فراهانی را سانسور کردند. خانم فراهانی در سال ۲۰۱۲ در ویدیویی که برای تبلیغ جایزه سزار ساخته شده بود، لباس از تن درآورد و این موضوع واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

سعید نورافشان، همکار ما در رادیو زمانه گزارش داده است که در رستوران «فوکت» در خیابان شانزه‌لیزه در پاریس طی مراسمی، آکادمی سزار نامزدانش را از بین بهترین فیلم‌های سال اعلام کرد. جایزه سزار شکل فرانسوی‌شده جایزه اسکار به شمار می‌آید.

سی ونهمین مراسم جایزه سزار در ۲۸ فوریه در تئاتر «شاتله» در مرکز پاریس برگزار می‌شود. اجرای مراسم سی و نهمین دوره جایزه سزار را فرانسوا کلوزه، بازیگر سرشناس فرانسوی به عهده دارد. این مراسم به طور زنده از شبکه تلویزیونی «کانال پلوس» هم پخش خواهد شد.

برخلاف جایزه اسکار که در هر رشته پنج نامزد نهائی معرفی می‌شوند، برخی از اعضای آکادمی سزار برای بسیاری از رشته‌های اصلی هفت کاندیدا را معرفی کرده‌اند‌ و برخی دیگر تنها پنج کاندیدا را انتخاب کرده‌اند.

هفت فیلم فرانسوی، نامزدهای جایزه سزار عبارتند از: «زندگی آدل»، «۹ ماه کامل»، «پسران و گیوم سر میز غذا»، «نا‌شناس دریاچه»، « جیمی پ»، «ونوس با پوست خز» و «گذشته».
شاخص‌ترین نامزد‌های بازیگر مرد عبارتند از ماتیو آملریس، میشل بوکه و آلبرت دوپونتل

نامزدهای بهترین کارگردانی: آلبرت دوپونتل، رومن پولانسکی، عبدالطیف کشیش، گیوم کاین، اصغر فرهادی، آلن ژیرودی و آرنو دیلشن

نامزدهای بازیگر زن عبارتند از لئا سیدو، فانی اردان، برنیس بژو، امانوئل سنیه، سارا فورستیه، ساندرین کیبرلاین و کا‌ترین دونو.

ژولی گایه که می‌گویند معشوقه فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه است نامزد دریافت جایزه سزار به عنوان بازیگر نقش فرعی شده است. او در فیلمی به نام « Quai d’Orsay » نقش زنی را ایفا می‌کند که با بسباری از سیاستمداران رابطه عاشقانه داشته است.

Share