Share

حسن روحانی در یک گفتگوی مستقیم تلویزیونی در روز چهارشنبه شانزدهم بهمن، توضیحاتی در باره وضعیت اقتصادی، حضور در اجلاس داووس و جذب سرمایه خارجی به ایران ارائه کرد.

روحانی

او گفت که دولت یازدهم برنامه‌هایی برای شکستن  رکود اقتصادی و تحولی در بخش سرمایه‌گذاری دارد: «در زمینه سرمایه گذاری ۸ میلیارد فاینانس خارجی برای نیروگاه ها، معادن، فولاد، صنعت و حتی برای مترو را توانستیم جذب کنیم و ۸.۵ میلیارد دیگر جذب خواهیم کرد.»

روحانی تاکید کرد که شکستن رکود از تورم مهم‌تر است و افزود: «در بحث تورم توانستیم یک قدم برداریم. تورم را به ۳۵ درصد در ماه دی برسانیم و این یعنی ۸ واحد درصد کاهش تورم داشتیم.»

حسن روحانی از شکل‌گیری یک ترافیک اقتصادی و سیاسی در ایران خبر داد و گفت حدود ۱۱۷ گروه و هیات وارد ایران شده‌اند و میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در شش ماه گذشته ۴ میلیارد دلار بوده است. او افزود که در ماه‌های آینده نیز شاهد چنین ترافیکی با حضور بازرگانان و مقامات سیاسی خواهیم بود.

روحانی توافق ژنو را نیز بازی برد-برد خواند و گفت، بعضی فکر می کنند باید برد باخت باشد اما اصلا برد باخت در دنیای امروز  معنی ندارد.

 به نظر می‌رسد سخنان روحانی واکنشی به گفته‌های اخیر وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه امریکا باشد که روز سه‌شنبه (۴ فوریه /۱۵ بهمن) در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نسبت به سرمایه گذاری در ایران پیش از لغو تحریم‌ها هشدار داد.

وندی شرمن تاکید کرد که حضور شرکت‌های خارجی در ایران، تصور بهبود شرایط اقتصادی را ایجاد می‌کند و این در حالی است که اگر شرایط اقتصادی بهتر نشود، فشار بر دولت روحانی افزایش می‌یابد.

Share