Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران بار دیگر تأکید کرد، هیچ کس نباید فکر کند که یک جناح می‌تواند بر کشور حاکم باشد.

حسن روحانی این سخن را در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب ایران در ۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۵۷ در میدان آزادی تهران بیان کرد و بدون آن‌که از فرد یا گروهی نام ببرد، گفت که “دل‌ها را از کینه پاک کنیم و بیشتر به گذشته نپردازیم”.

در  ۲۲ بهمن سال ۱۳۸۸، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری همان سال که در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب حاضر شده بودند، با سرکوب نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شدند.

پس از این تاریخ، بخشی از بدنه اجتماعی که معترض بودند در این قبیل مراسم دیگر حاضر نشدند. اما امسال برخی افراد و گروه‌های اصلاح‌طلب همچون محمد خاتمی و مجمع روحانیون مبارز با توجه به روی کار آمدن دولت موسوم به “دولت اعتدال” از مردم برای شرکت در مراسم پیروزی انقلاب دعوت کردند.

حسن روحانی گفت دولتش تورم  ۴۳ درصدی را در سال آینده به ۲۵ درصد می‌رساند

بر این اساس رئیس‌جمهور ایران در سخنان خود گفت که امسال تمام جناح‌ها و تفکرهای مختلف در این مراسم شرکت کرده‌اند.

این در حالی است که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در خبری نوشته بود حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خواستار شرکت تمام گروه‌ها و احزاب سیاسی با سلیقه‌های مختلف در راهپیمایی ۲۲ بهمن شده بود اما در روزهای اخیر عده‌ای تحرکاتی را برای جلوگیری از حضور افراد صاحب نام و گروه‌ها آغاز کرده‌اند.

رئیس‌جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که شش ماه از آغاز به کار دولت یازدهم می‌گذرد، گفت: “امروز جامعه ما چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ اجتماعی و سیاسی آرامش و ثبات بیشتری دارد.”

روحانی افزود: “دولت علی‌رغم این‌که ماه‌های اولیه کارش بود و تدوین یک بودجه جامع برای آن سخت بود اما تلاش کرد تا حتی یک روز از قانون تخلف نکند و در نیمه آذرماه بودجه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند که این کار را کرد.”

او همچنین بدون نام بردن از پرونده‌های اقتصادی مورد بررسی در دستگاه قضایی، اعلام کرد که فردی ۹ هزار میلیارد تومان پول ملت را برده بی‌آنکه روشن باشد کجا مصرف شده و چه کسانی به وی اجازه داده‌اند.

حسن روحانی با بیان این‌که دولتش تورم را در سال آینده به ۲۵ درصد می‌رساند، گفت: “ما در طول این شش ماه تورم ۴۳ درصد را به ۳۵ درصد تقلیل داده‌ایم.”

رئیس‌جمهور ایران با دفاع از آن‌چه که دستاوردهای انقلاب نامید، گفت مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای گروه ۱+۵ بر مبنای اعلام “حسن نیت و صلح‌طلب بودن ملت ایران” است و دولت خواسته است در این مذاکرات با صدای بلندتر “فتوا”ی رهبر جمهوری اسلامی را به جهانیان اعلام کند.

پیش از این آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تولید و انباشت سلاح هسته‌ای را حرام دانسته بود.

روحانی همچنین تهدید علیه ایران را “بی‌ارزش و کودکانه” خواند و تأکید کرد: “اگر کسانی در توهم هستند که بر روی میز آن‌ها تهدیدی علیه ملت ایران وجود دارد، من به صراحت اعلام می‌کنم و به آن‌ها می‌گویم که نیاز به عینک جدید دارند. روی هیچ میزی در جهان تهدید نظامی علیه ملت ما وجود ندارد.”

در حاشیه مراسم سالگرد انقلاب در ایران محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز طی سخنانی با خبرنگاران همچون حسن روحانی بر “وحدت” تکیه کرد و گفت: “در حال حاضر که مشغول مذاکره هستیم بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت و همدلی از سوی مردم هستیم.”

در مراسم سالگرد انقلاب ایران، مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی، از جمله محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور قبلی ایران، آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمود علوی، وزیر اطلاعات و آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان شرکت داشتند.

حکومت ایران از چند روز پیش چنین تبلیغ می‌کرد که حضور مردم در مراسم ۲۲ بهمن ایران را در مذاکرات هسته‌ای تقویت خواهد کرد.

Share