Share

نوشته است صبح امروز سه‌شنبه، ۲۲ بهمن‌ماه، در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب ایران چندین جوان توسط چند لباس شخصی بازداشت شدند.

سایت انصاف‌نیوز در ایران نوشته است: ” ۱۲ جوان توسط چند لباس شخصی بازداشت شدند. این‌که توقیف آن‌ها بازداشت از سوی نهادی قانونی بوده یا خیر هنوز مشخص نیست.”

انصاف‌نیوز همچنین گفته است این جوانان در حوالی میدان توحید تهران و در حالی که تازه به جمع راهپیمایی پیوسته بودند با ممانعت روبه‌رو شدند.

به‌نوشته این سایت دستگیرشدگان پوسترهایی با تصویر محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کنونی و هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در دست داشتند.

مهدی خزعلی در صفحه فیس‌بوک خود از فضای امنیتی در مراسم راهپیمایی امروز خبر داده و گفته است هفت تن از اعضای سرای قلم بازداشت شده‌اند

سایت کلمه نیز این خبر را تأیید کرده و نوشته است جوانان دستگیرشده اصلاح‌طلب بوده و به دعوت خاتمی و روحانی قصد شرکت در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب را داشتند.

کلمه نام چهار تن از دستگیرشدگان را مهدی جعفری، مهدی منظمی، حنظله هدایتی و محمد رمضان‌زاده اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش بازداشت‌شدگان پوسترهایی در حمایت از حسن روحانی و با امضای “جوانان اصلاح‌طلب” در دست داشتند.

کلمه هم محل بازداشت این جوانان را  حوالی مترو توحید اعلام کرده و گفته است دستگیرشدگان به کلانتری منتقل شده‌اند.

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز ضمن اعلام این‌که مهدی جعفری و مهدی منظمی از اعضای سازمان دانشجویی حزب کار و حنظله هدایتی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هستند، گفته است تعداد دستگیرشدگان ۲۰ نفر است.

جوانان اصلاح‌طلب پیش از این اعلام کرده بودند که در پشتیبانی از دعوت رئیس‌جمهور و محمد خاتمی و دیگر گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب در مخالفت با انحصارطلبی و افراطی‌گری و پی‌گیری مطالبات اصلاح‌طلبانه در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال شرکت خواهند کرد.

پیش از این برخی افراد و گروه‌های اصلاح‌طلب همچون محمد خاتمی و مجمع روحانیون مبارز با توجه به روی کار آمدن دولت موسوم به “دولت اعتدال” از مردم برای شرکت در مراسم پیروزی انقلاب دعوت کرده بودند.

مهدی خزعلی، زندانی سیاسی سابق نیز در صفحه فیس‌بوک خود از فضای امنیتی در مراسم راهپیمایی امروز خبر داده و گفته است هفت تن از اعضای سرای قلم بازداشت شده‌اند.

خزعلی نوشته است: “حکومت لباس شخصی‌ها چشمگیر بود و هر کس پیراهن سبز به تن داشت راهی مینی‌بوس‌های مستقر در حاشیه راهپیمایی می‌شد.”

به‌نوشته مهدی خزعلی، وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی به راهپیمایان پیوست گروهی از نیروهای امنیتی با شعار “مرگ بر ضد ولایت فقیه” از او استقبال کردند و پس از رفتن هاشمی رفسنجانی همین نیروها به دور مردمی که از رفسنجانی استقبال کرده بودند، حلقه زده و جمع کثیری را دستگیر کردند.

طبق این گزارش دستگیرشدگان به کلانتری ستارخان و فلسطین منتقل شدند.

این دستگیری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی در سخنرانی امروز خود تأکید کرد، هیچ کس نباید فکر کند که یک جناح می‌تواند بر کشور حاکم باشد. وی گفت که امسال تمام جناح‌ها و تفکرهای مختلف در این مراسم شرکت کرده‌اند.

Share