Share

دولت ایالت واشنگتن آمریکا تصمیم گرفت حکم اعدام در این ایالت را به حالت تعلیق درآورد.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، جی اینسلی، فرماندار ایالت واشنگتن از حزب دمکرات، در توضیح این تصمیم گفت، حکم اعدام “متناقض و ناعادلانه” است.

جی اینسلی گفت: “شک و تردیدهای بسیاری در این زمینه وجود دارد؛ همچنین اشتباه‌های زیادی در سیستم [قضایی] دیده می‌شود. وقتی به تصمیم‌گیری در مورد اعدام مربوط می‌شود، بسیاری موارد دیگر نیز نقش بازی می‌کنند تا این سیستم ناقص مورد تردید قرار گیرد.”

از سال‌های ۱۹۷۰ که بار دیگر حکم اعدام در آمریکا آزاد شد، تاکنون یک هزار و ۳۵۹ نفر اعدام شده‌اند

فرماندار ایالت واشنگتن افزود تصمیم به کنار گذاشتن حکم اعدام در نتیجه ماه‌ها بررسی و همچنین گفت‌وگو با بستگان قربانیان گرفته شده است.

این اعلام اما به معنای عفو ۹ زندانی‌ نیست که هم‌اکنون در این ایالت در انتظار اجرای حکم مرگ نشسته‌اند.

به‌‌گفته سازمان عفو بین‌الملل در سال گذشته ۳۹ زندانی در ۹ ایالت آمریکا اعدام شده‌اند. شمار اعدام‌شدگان این کشور در سال ۲۰۱۲ میلادی ۴۳ نفر بود. بیشترین اعدام‌ها در ایالت تگزاس صورت گرفت که ۱۶ نفر بود.

از سال‌های ۱۹۷۰ که بار دیگر حکم اعدام در آمریکا آزاد شد، تاکنون یک هزار و ۳۵۹ نفر اعدام شده‌اند. از این میان ۱۳ تن از اعدامی‌ها زن بوده‌اند.

عفو بین‌الملل افزوده است که در ایالت واشنگتن از نوامبر ۱۹۷۵ بار دیگر حکم اعدام به اجرا گذاشته شد و از آن زمان تاکنون ۹ نفر در این ایالت اعدام شده‌اند.

در ماه آوریل گذشته شمار زندانیان محکوم به اعدام در ایالات متحده سه هزار و ۱۰۸ نفر اعلام شد که بیشتر آن‌ها در زندان‌های کالیفرنیا، فلوریدا، تگزاس و پنسیلوانیا به‌سر می‌برند.

در ماه آوریل گذشته شمار زندانیان محکوم به اعدام در ایالات متحده سه هزار و ۱۰۸ نفر اعلام شد

عفو بین‌الملل می‌گوید شمار مخالفان اعدام در آمریکا بیشتر و بیشتر می‌شود با این حال در ۳۲ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا همچنان حکم اعدام اجرا می‌شود.

به‌تازگی در ایالت‌های ایلینویز، نیومکزیکو، نیویورک، نیوجرسی و کانکتیکات حکم اعدام لغو شده است.

بر اساس آمار عفو بین‌الملل در حال حاضر در سطح جهان ۵۸ کشور با اعدام موافقند. بیش از دو سوم کشورها یا حکم اعدام را از قوانین خود حذف کرده‌اند و یا دست‌کم آن را به‌اجرا نمی‌گذارند.

در سال ۲۰۱۲ دست‌کم ۶۸۲ زندانی در ۲۱ کشور جهان اعدام شدند که در این میان چین و ایران بیشترین آمار اعدام را دارند.

اعدام در کشورهای مختلف به اشکال گوناگون از جمله گردن‌زدن، حلق‌آویزکردن، تیرباران و یا تزریق‌کشنده صورت می‌گیرد.

به‌تازگی بحث‌هایی در مورد مخلوط سمی جدیدی که با آن یک زندانی در ایالات متحده اعدام شد در گرفت. در طول اجرای حکم اعدام یک قاتل در ایالت اوهایو، این زندانی بیش از ۱۰ دقیقه برای دستیابی به هوا تقلا کرد و با درد شدید درگذشت.

Share