Share

  چهار زندانی جرایم کیفری به اتهامات مختلف در دو زندان ایران به اتهام قتل و خرید و قاچاق مواد مخدر اعدام شدند.

به‌گزارش خبرگزاری مهر روز دوشنبه، ۲۸ بهمن‌ماه دو زندانی متهم به قتل در دو پرونده مختلف که به قصاص محکوم شده بودند در نوشهر استان مازندران به دار آویخته شدند.

مهر همچنین در خبری جداگانه از اعدام دو زندانی دیگر متهم به شراکت در خرید و قاچاق مقادیری مواد مخدر خبر داده است. این دو زندانی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب زنجان به مرگ محکوم شده بودند.

مشخصات و هویت کامل هیچ یک از زندانیان اعلام نشده، اما خبرگزاری مهر اسامی اختصاری این چهار نفر را منتشر کرده است.

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند از زمان آغاز به کار دولت روحانی شمار اعدام‌ها به صورت چشمگیری افزایش داشته به مرز “هشدار” رسیده است.

برخی از این اعدام‌ها در برابر دیدگان مردم به اجرا در آمده است. اعدام در برابر دیدگان مردم از جمله ویژگی‌هایی است که ایران را از سایر کشورهای معتقد به مجازات مرگ، جدا می‌کند.

ماه گذشته سازمان عفو بین‌الملل، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر گزارش کرده بود که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۴۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. در بیانیه این سازمان حقوق بشری به‌ویژه از افزایش اعدام‌های در در برابر دیدگان مردم در ایران ابراز نگرانی شده بود.

در آبان‌ماه نیز کمیته سوم سازمان ملل متحد با تصویبب پیش‌نویسی علیه نقض حقوق بشر در ایران، از مقام‌های این کشور خواسته بود که مجازات‌های سنگین مانند “قطع اعضاء، شلاق” و سایر مصادیق شکنجه و همچنین اعدام در برابر دیدگان مردم را از قوانین مجازات خود حذف کند.

ایران نسبت به جمعیت خود بالا‌ترین نرخ سرانه اعدام را در جهان دارد.

افزایش اجرای مجازات اعدام انتقادهای زیادی برانگیخته، اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند این مجازات با قوانین اسلامی منطبق است.

بیشترین اعدام‌ها در ایران در رابطه با جرایم مربوط به مواد مخدر صورت می‌گیرد.

Share