Share

استفن ویلیام هاکینگ، فیزیکدان و کیهان‌شناس نامدار، روز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه در یادداشتی در روزنامه گاردین رویدادهای سوریه را نفرت‌انگیز خواند.

استفن ویلیام هاکینگ، فیزیکدان و کیهان‌شناس نامدار

هاکینگ در یادداشت “آن‌چه در سوریه اتفاق می‌افتد نفرت‌انگیز است”، تکانه‌های تهاجمی را از غرایز نخستین انسان‌های بدوی می‌شمارد که بقای آنان را تضمین می‌کرد. امروزه اما وقتی این غریزه باستانی و تهاجمی در پیوند با تکنولوژی مدرن قرار می‌گیرد کل نژاد بشر و  سایر موجودات زنده زمین در خطر هستند.

هاکینگ در حالی این یادداشت را منتشر کرده که به‌گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، از نهاد‌های حقوق بشری نزدیک به مخالفان، شمار کشته‌شدگان در جریان درگیری‌های این کشور به بیش از ۱۴۰‌هزار نفر رسیده است.

در همین حال سازمان ملل نیز اعلام کرد که بحران پناهجویان سوری فاجعه بشری قرن است.

استفن هاکینگ می‌گوید: “وقتی به‌عنوان پدر رنج کودکان سوری را می‌بینم با خودم می‌گویم دیگر بس است.”

این مدیر مرکز کیهان‌شناسی نظری دانشگاه کمبریج در بخش دیگری از یادداشت خود می‌نویسد: “گاهی به این فکر می‌کنم که تصویر ما نزد موجودات دیگر در اعماق فضا چگونه باید باشد. هنگامی که به جهان نگاه می‌کنیم، ما در حال نگاه کردن به گذشته هستیم. چرا که نور ساطع شده از آن‌ها بسیار بسیار دیرتر به ما می‌رسد. نوری که امروز از زمین منتشر می‌شود چه چیز را نشان می‌دهد؟”

هاکینگ پیش از این نیز مواضع سیاسی خبرسازی داشته است. او در ماه مه ۲۰۱۳ تصمیم به پشتیبانی از کمپین بایکوت آکادمیک اسرائیل گرفت.

به نظر این فیزیکدان اگر جنگ سوریه پایان‌بخش نوع بشر نباشد اما شکاف و تراشی است در آن‌چه ما انسان‌ها را کنار هم نگه می‌دارد.

او در نهایت تأکید می‌کند که عدالت جهان‌شمول کم از قوانین بنیادین فیزیک ندارد و بشر بدون آن، قطعا به پایان حیات خود خواهد رسید.

Share