Share

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در سخنرانی مراسم پایانی بیست‌ونهمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت، با یادآوری تنگ‌نظری‌ها در این عرصه، از لزوم ایجاد راهبردهایی برای بازگشت هنرمندان به “موسیقی قانونی” گفت.  

علی جنتی گفت باید از ظرفیت‌های موسیقی در راستای اهداف سیاست خارجی کشور بهره گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر ارشاد در مراسم پنج‌شبه یکم اسفندماه گفت: “سخت‌گیری‌ها و فرایندهای پیچیده، موسیقی ما را درمانده کرده. به همین خاطر اعتماد بیشتر به هنرمندان می‌تواند ظرفیت‌ها را در خدمت موسیقی سالم قرار دهد.”

او به استعدادهای جوانی اشاره کرد که به دلیل سخت‌گیری‌‌ها و روند طولانی موجود برای اجرا از مسیر قانونی فعالیت دور مانده‌اند و افزود با استفاده از راهبردهای صحیح می‌توان از ظرفیت آن‌ها در زمینه‌ “موسیقی قانونی” استفاده کرد.

طی سال‌های اخیر بسیاری از گروه‌ها و هنرمندان به دلیل عدم دریافت مجوز و یا جلوگیری از برگزاری کنسرت دست به ضبط، پخش و اجرا موسیقی خود بدون مجوز دولتی زده‌اند. به نظر می‌رسد این بخش که به “موسیقی زیرزمینی” معروف شده‌اند، از استقبال خوبی نیز در میان مخاطبان ایرانی و خارجی برخوردار بوده‌اند.

علی جنتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر “دیپلماسی فرهنگی” دولت جدید گفت باید از ظرفیت‌های موسیقی در راستای اهداف سیاست خارجی کشور و تحقق پیشنهاد حسن روحانی رئیس‌جمهوری مبنی بر “جهان عاری از خشونت” بهره گیریم.

جشنواره موسیقی فجر امسال با حضور چهره‌هایی همچون انور براهم و رامیز قلی‌اف در برخی از بخش‌ها مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. همچنین بیست‌ونهمین دور این جشنواره افزون بر تهران در شش شهر دیگر نیز برگزار شد.

در مراسم پایانی، برخی از چهره‌های سیاسی و هنرمندان همچون علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد؛ پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی ارشاد؛ احمد مسجد جامعی رئیس شورای شهر تهران؛ لوریس چکناواریان، کمال پورتراب، شاهین فرهت، شهرام ناظری، صدیق تعریف، عثمان محمدپرست، هوشنگ ظریف، هوشنگ کامکار و داریوش ارجمند حضور داشتند.

Share