Share

صبح روز شنبه سوم اسفندماه (۲۲ فوریه) مخالفان مستقر در میدان استقلال کیف، پایتخت اوکراین، کاخ ریاست جمهوری را به تصرف خود در آوردند. پلیس نیز به مخالفان پیوست. ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور اوکراین این تحولات را به‌شدت محکوم کرد و گفت قصد استعفا ندارد. پارلمان رأی به برکناری یانوکوویچ داد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از غیبت چندین ساعته رئیس‌جمهور اوکراین و خروج وی از کیف، وی امروز در یک سخنرانی تلویزیونی که از پیش ضبط شده بود گفت که از هیچ چیز نمی‌ترسد و تحولات جاری یک کودتا است.

یانوکوویچ گفت: “من قصد استعفا ندارم و آن‌چه در اوکراین رخ داده شبیه به انقلاب‌های فاشیستی سال ۱۹۳۳ در آلمان است.”

رئیس‌جمهور اوکراین مخالفان را نه اپوزیسیون که “راهزنان تروریست” نامید و گفت کشور را ترک نخواهد کرد.

یانوکوویچ افزود: “من با راهزنانی، که در حال حاضر کل کشور و مردم اوکراین را مورد تهدید و ارعاب قرار می‌دهند، هیچ چیزی را امضا نخواهم کرد. “

وی همچنین گفت قوانینی را که پارلمان این کشور امروز تصویب کرده است، امضا نخواهد کرد.

پارلمان اوکراین عصر امروز به‌وقت محلی برکناری یانوکوویچ را به‌تصویب رساند و اعلام کرد که انتخابات آینده در ۲۵ ماه مه برگزار خواهد شد.

ویکتور یانوکوویچ به‌هنگام امضای توافقنامه با نمایندگان اپوزیسیون

شامگاه روز گذشته ویکتور یانوکوویچ کیف را ترک کرد و کاخ ریاست جمهوری به‌دست مخالفانی که در خیابان بودند افتاد.

مخالفان مستقر در میدان استقلال در طول شب گذشته به ساختمان ریاست جمهوری نزدیک و بدون مشکل وارد آن شدند.

بامداد امروز کاخ ریاست جمهوری توسط نیروهای انتظامی جنبش اعتراضی اوکراین احاطه شده بود.

اجتناب از غارت

یکی از فرماندهان معترضان میدان استقلال با بیان این‌که نیروهای ویژه نیز عقب کشیده‌اند، گفت: “این ساختمان (کاخ ریاست جمهوری) متعلق به مردم است و ما آن را برای جلوگیری از غارت و شکستن اموال آن حفظ خواهیم کرد.”

در این ساختمان حدود ۱۰۰ نیروی محافظ کاخ ریاست جمهوری حضور دارند.

کاخ ریاست جمهوری در دست مخالفان

یکی دیگر از رهبران معترضان درباره این نیروها گفت: “ما با هم همکاری تنگاتنگی داریم و آن‌ها همکاری می‌کنند. آن‌ها از ما هستند.”

در این میان گزارش شده است که چهار تن از محافظان یانوکوویچ گریخته‌اند.

یانوکوویچ کیف را ترک کرد، پلیس به مخالفان پیوست

هنگامی که یانوکوویچ کیف را ترک کرد، ویتالی کلیچکو، از رهبران مخالفان و قهرمان پیشین بوکس جهان اعلام کرد که رئیس‌جمهور اوکراین دیگر در کیف نیست.

رسانه‌های بسیاری در اوکراین گفتند یانوکوویچ برای برگزاری “یک نشست سیاسی” به شرق کشور رفته است و در آن‌جا نقشه تازه‌ای را برای جدایی‌طلبی بررسی می‌کند.

تصویری که در شبکه‌های اجتماعی از اقامتگاه شخصی ویکتور یانوکوویچ منتشر شده است.

برخی از نزدیکان یانوکوویچ سخنان ضد و نقیضی در این‌باره گفتند. برخی گفتند او به خارکوف رفته و امروز از طریق تلویزیون با مردم سخن خواهد گفت. برخی دیگر نیز گفتند او به دیدار چند جمهوری‌ سابق شوروی رفته و به کیف باز خواهد گشت.

اما تا صبح امروز هیچ‌کس نمی‌دانست یانوکوویچ کجا رفته است. محل اقامت شخصی وی در اطراف کیف که بسیار لوکس است و تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشت نیز رها شده است.

با ظاهر شدن یانوکوویچ در تلویزیون گفته می‌شود او از خارکوف سخن می‌گفت.

بر اساس آخرین گزارش‌ها پلیس اوکراین نیز به‌شکل رسمی به مخالفان پیوسته است. همچنین پارلمان این کشور رئیس جدید خود و وزیر جدید کشور را تا تشکیل دولت ائتلافی برگزید.

آزادی یولیا تیموشنکو

پارلمان اوکراین در کنار مصوبات مهم خود ظهر امروز به‌شکل رسمی آزادی فوری یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر پیشین این کشور از زندان را با ۳۲۲ رأی اعلام کرد. تیموشنکو از سال ۲۰۱۱ در زندانی در خارکوف به‌سر می‌برد.

یولیا تیموشنکو

این تحولات در حالی صورت گرفته است که ویکتور یانوکوویچ و نمایندگان اپوزیسیون پس از ساعت‌ها گفت‌وگو بامداد روز جمعه دوم اسفندماه (۲۱ فوریه) برای حل بحران این کشور به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق قرار شد برای حل بحران، ظرف ۴۸ ساعت قانون اساسی سال ۲۰۰۴ بار دیگر به‌اجرا گذاشته شود. در قانون اساسی سال ۲۰۰۴ اختیارات رئیس‌جمهور محدودتر بود.

همچنین بر همین اساس می‌بایست یک دولت ائتلافی ظرف ۱۰ روز آینده تشکیل شود.

انتخابات جدید ریاست جمهوری و پارلمان نیز از جمله توافق‌های طرفین است که قرار است در سال جاری میلادی برگزار شوند.

نمایندگان اتحادیه اروپا به ریاست وزیر امور خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین مایر و همتای لهستانی وی رادوسلاو سیکورسکی و همچنین نماینده‌ای از روسیه در مذاکرات دولت اوکراین و اپوزیسیون شرکت داشتند.

از روز سه‌شنبه تاکنون بیش از ۷۷ نفر در اوکراین کشته و بیش از ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند. پنج‌شنبه یکم اسفندماه (۲۰ فوریه) کیف خونبارترین روز درگیری‌ها را پشت سر گذاشت.

Share