Share

 نیروهای امنیتی در اهواز با مراجعه به چاپخانه فردوسی افزون بر بازداشت دو تن از کارکنان این چاپخانه، ۵۰۰ جلد تقویم و پوستر را نیز توقیف کردند.

به گزارش مجذوبان نور، سایت نزدیک به دراویش گنابادی ایران، روز شنبه، سوم اسفندماه، چند نفر از نیروهای امنیتی با ورود به چاپخانه فردوسی در شهر اهواز، دو تن از کارکنان آن‌جا را بازداشت و ۵۰۰ جلد از تقویم‌ها و پوسترهایی که در آن “تمثال بزرگان دراویش گنابادی” بود را توقیف کردند.

بر اساس همین گزارش روز یکشنبه تعدادی از دراویش برای پیگیری و استرداد تقویم‌ها و پوستر‌های توقیف شده به اداره اماکن نیروی انتظامی شهر اهواز مراجعه کردند اما نهاد‌های مربوط نه تنها پاسخگوی آن‌ها نبودند، بلکه خبر از تشکیل پرونده برای اموال توقیفی و ارجاع آن به قاضی دادند.

مجذوبان نور نوشته است که این‌گونه پرونده‌سازی‌ها و احضار مکرر دراویش و تحت فشار قرار دادن و آزار و اذیت آن‌ها با نزدیک شدن به روز سوم اسفند، روز همبستگی دراویش، افزایش یافته است و همچنان ادامه دارد.

 دراویش گنابادی ایران پس از تجمعی در اسفند ماه سال ۱۳۸۷ مقابل مجلس شورای اسلامی، روز سوم اسفند را به‌عنوان “روز درویش” نامگذاری کرده‌اند.

 شب دوشنبه، پایگاه مجذوبان نور گزارش داد، در گرامیداشت این روز، مراسمی از سوی دراویش زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین با حضور زندانیان سیاسی و عقیدتی برگزار شده است.

دستگاه امنیتی و نهادهای قضایی در سال‌های گذشته تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آن‌ها را بازداشت، محاکمه و زندانی کرده است.

دست‌کم ۱۳ درویش در زندان‌های مختلف کشور با اتهام‌هایی نظیر اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی زندانی هستند.

به‌تازگی ۹ تن از وکلای دراویش زندانی در نامه‌ای به حسن روحانی خواهان رسیدگی به وضعیت دراویش گنابادی در زندان شده‌اند.

در بخشی از این نامه خطاب به رئیس قوه مجریه آمده است: “به بایکوت خبری دراویش پایان ببخشید. فریاد، آخرین واکنش ستمدیده در برابر ستم است. محروم کردن او ‌‌‌نهایت جنایت است. فریاد‌ها را در گلو، به بغض و کینه مبدل نکنید.”

حمیدرضا مرادی سروستانی، مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، افشین کرم‌پور، امید بهروزی، مصطفی عبدی، رضا انتصاری و کسری نوری از امضاکنندگان این نامه هستند.

آن‌ها در ادامه نامه خود خواهان آن شده‌اند که زندانیان سیاسی، در برابر افکار عمومی و در یک فضای عادلانه و منصفانه با رعایت کلیه تشریفات و اصول دادرسی، مورد محاکمه مجدد قرار گیرند، تا عدم استقلال و تحت نفوذ متنفذین قرار داشتن برخی قضات در نظام قضایی و مظلومت و برائت زندانیان سیاسی و عقیدتی بر همگان روشن شود.

فعالان حقوق دراویش گنابادی می‌گویند برخورد با اعضای این اقلیت مذهبی در دوران ریالست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در چهارچوب طرحی به نام “طرح برخورد با عرفان‌های کاذب” شروع شد.

 حسن روحانی در کارزار انتخاباتی خود با تأکید بر مسأله اقلیت‌های قومی و مذهبی وعده داد که وضعیت آن‌ها در دولت وی بهبود پیدا خواهد کرد. با این حال فعالان مربوط به این اقلیت‌ها در حوزه‌های مختلف می‌گویند این وعده‌ها تاکنون اجرایی نشده است.

Share