Share

سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، امروز دوشنبه پنجم اسفندماه، با اعلام سرطان‌زا بودن امواج و  پارازیت‌ها از دانشگاهیان تقاضای کمک کرد.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) تأکید کرد هنگامی که پارازیت در فضا پخش می‌شود سرطان‌زا است و این‌که به چه میزان منجر به سرطان‌ می‌شود یا چگونه و از کجا در فضا پخش شده‌اند، مسئله‌ای است که باید جدی گرفته‌ شود.

نخستین‌بار ۱۹ بهمن‌ماه حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با خبر تشکیل کمیته بررسی‌کننده پارازیت‌ها، مسئولیت بررسی این موضوع را به عهده گرفت.

با این حال حال او تأکید کرد که بسیاری مسائل در مورد پارازیت‌ها شایعاتی بدون مدرک است که مبنای علمی ندارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرده بود که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که پارازیت‌های موجود باعث بروز بیماری و عوارض نمی‌شود.

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در سخنان امروز خود همچنین گفت: “کنترل آلودگی امواج و صوت جزو برنامه‌های اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است”.

پیش از این وزیر ارتباطات در پاسخ به نگرانی‌های مردم از تأثیر پارازیت‌های ماهواره اعلام کرد که  کمیته‌ای در وزارت ارتباطات با حضور نماینده وزارت بهداشت، معاون رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی تشکیل شده و در صورتی که گزارش‌های کمیته نشان دهد که تشعشعات مضر است، رئیس‌جمهور به‌طور مستقیم وارد خواهد شد.

سعید متصدی از پیگیری سازمان محیط زیست جهت مشخص شدن منابع و شدت انتشار تشعشات و پارازیت‌ها گفت. او همچنین به تهیه طرحی در این زمینه اشاره کرد که  به کمیسیون زیربنایی مجلس ارایه کرده بودند؛ هرچند بعد از بررسی برای برطرف کردن برخی ایرادات و اصلاحات دوباره به سازمان محیط زیست برگشت و اکنون برای ارسال مجدد آماده است.

پیش از این بسیاری از کارشناسان در رابطه با این پارازیت‌ها ابراز نگرانی کرده‌ بودند. گفته می‌شود ناباروری و اثرگذاری روی سیستم عصبی نیز از نتایج خطرناک این امواج و  پارازیت‌ها است.

Share