Share

سی ونهمین دوره جوایز «سزار» در فرانسه که معادل اسکار آمریکاست جمعه، ۹ اسفند (۲۸ فوریه) در مرکز شهر پاریس در تئا‌تر شاتله همچون سال‌های گذشته برگزار می‌شود.

اصغر فرهادی و گلشیفته فراهانی نامزد جایزه سزار شدند

اصغر فرهادی و گلشیفته فراهانی نامزد جایزه سزار شدند

در بین تولیدات سینمای فرانسه در سال ۲۰۱۳ فیلم‌های بسیاری در ۲۱ رشته گوناگون نامزد دریافت جایزه سزار شده‌اند. از آن میان فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی در پنج رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین تدوین و بهترین بازیگر زن (برای برنیس بژو) نامزد جایزه سزار شده است.

قرار است که امروز، پنجشنبه ۸ اسفند (۲۷ فوریه) اصغر فرهادی نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را از اورلی فیلیپتی، وزیر فرهنگ این کشور دریافت کند. این نشان به دلیل خلاقیت‌های هنری و تأثیر فرهادی بر هنر و ادبیات فرانسه و سراسر جهان به این کارگردان اهداء می‌شود. انتظار می‌رود که آقای فرهادی در مراسم سزار، در تئاتر شاتله هم شرکت داشته باشد.

پیش از این عباس کیارستمی، جعفر پناهی و محسن مخملباف نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرده‌اند.

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی  برای فیلم «جدائی نادر از سیمین» در سال ۲۰۱۲ جایزه سزار فیلم خارجی‌زبان را به‌دست آورده بود. در آن زمان کمپانی ممنتو (پخش‌کننده فیلم) در غیاب فرهادی این جایزه را دریافت کرد.

از سوی دیگر برگزارکنندگان مراسم سزار از کوئنتین تارانتینو، فیلمساز برجسته آمریکایی دعوت کرده‌اند که در این مراسم حضور داشته باشد.

«جانگوی رها شده»، آخرین فیلمی که از تارانتینو به نمایش درآمد، یکی از هفت فیلم خارجی‌زبان است که نامزد دریافت جایزه سزارند. این فیلم در رقابت تنگاتنگ با فیلم‌های «جاذبه» ساخته آلفونسو کوآرون و «یاسمین غمگین» ساخته وودی آلن و همچنین «زیبایی شکوهمند» اثر پائولو سورنتینو قرار دارد. عده‌ای از ناظران بر آن‌اند که دعوت آکادمی سزار از تارانتینو به این معنا می‌تواند باشد که جایزه سزار به او تعلق می‌گیرد. جوایز سزار به رأی اعضای آکادمی که بیش از چهارهزار نفر هستند تعیین می‌شوند.

هر سال در مراسم سزار از یک یا دو هنرمند با اهدای سزار افتخاری تجلیل می‌شود. امسال قرار است از اسکارلت جانسون، بازیگر آمریکایی تقدیر ‌شود.

کوئنتین تارانتینو

کوئنتین تارانتینو

فرانسوا کلوزه، بازیگر سر‌شناس فرانسوی ریاست مراسم سزار را به عهده دارد. این مراسم به طور زنده از شبکه تلویزیونی «کانال پلوس» هم پخش خواهد شد.

برخی از فیلم‌هایی که در رشته‌های مهم سزار می‌گیرند، دوباره بر پرده سینما‌های فرانسه به‌نمایش در می‌آیند و از فروش خوبی هم برخوردار می‌شوند. در بین هفت فیلم کاندید سزار، کار‌شناسان بخت «زندگی آدل» ساخته عبدالطیف کشیش، «ماه کامل»، اثر آلبرت دوپونتل «پسران و گیوم یر میز غذا بیائید» به کارگردانی گیوم گالیین را بیشتر از بقیه فیلم‌ها می‌دانند. «ونوس با پالتو پوست خز» ساخته رومان پولانسکی و «نا‌شناس دریاچه» اثر آلن زیرودی را هم البته باید در نظر داشت.

در این میان امانوئل سنیه (برای بازی در فیلم ونوس با پالتو پوست خز) و لئا سیدو (برای بازی در زندگی آدل) از بخت بیشتری برای به‌دست آوردن سزار بهترین بازیگر زن برخوردارند.

در بخش «امید‌های جوان – بازیگران زن» نیز گلشیفته فراهانی برای فیلم «سنگ صبور» نامزد دریافت جایزه سزار شده است. این دومین باز است که او در این بخش نامزد دریافت سزار می‌شود.

در همین زمینه:

اصغر فرهادی و گلشیفته فراهانی نامزد جایزه سزار شدند

Share