Share

احمد خاتمی در نماز جمعه تهران از توقیف روزنامه آسمان استقبال کرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد انتقاد قرار داد و گفت انتشار “کتاب‌های فاسد” زیبنده وزارت ارشاد نیست.

احمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان

این عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان از قوه قضائیه برای برخورد با روزنامه آسمان تشکر کرد و افزود: “قوه قضائیه بنا به وظیفه به‌وقت وارد شد و روزنامه هتاک را تعطیل کرد.”

وی به هیئت نظارت بر مطبوعات تذکر داد و گفت: “تذکر من به هیئت نظارت است، باید هیئت نظارت این کار را می‌کرد و بلافاصله جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل می‌داد و روزنامه را لغو امتیاز می‌کرد البته خبر دارم که بعضی از اعضای محترم هیئت نظارت در این زمینه تلاش کردند اما متأسفانه به جایی نرسید.”

احمد خاتمی از هیئت نظارت بر مطبوعات خواست اکنون که اقدامی در این زمینه انجام نداده است بیانیه منتشر کند و از قوه قضائیه حمایت کند.

روزنامه آسمان در حالی‌که شش روز از انتشار آن می‌گذشت روز پنج‌شنبه یکم اسفندماه (۲۰ فوریه) به‌دلیل انتشار مطلبی در شماره چهارم خود درباره حکم قصاص توسط شعبه ۱۱ دادسرای رسانه توقیف و عصر همان روز عباس بزرگمهر، مدیرمسئول آن بازداشت و روانه زندان اوین شد. بزرگمهر پس از چهار روز شامگاه روز، یکشنبه چهارم اسفندماه با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه در روزنامه آسمان گزارشی منتشر شد با عنوان “علم سیاست در زمانه سخت” که در آن گروهی از استادان و دانشجویان خاطراتشان را از سال‌های دهه ۱۳۶۰ تعریف کرده بودند. در آن میان هرمیداس باوند درباره بیانیه‌ای که در آن زمان درباره قصاص مطرح شده بود، خاطره‌ای تعریف کرده بود. عنوان این بیانیه، قصاص “غیرانسانی” بود و ذکر این عنوان در روزنامه آسمان سبب توقیف آن شد.

احمد خاتمی وزارت ارشاد را با پسوند “اسلامی” دانست و خطاب به مسئولان آن گفت: “طوری عمل کنید که این پسوند اسلامی زیبنده شما باشد، اجازه انتشار کتاب‌های فاسد زیبنده شما نیست. آژانس‌هایی در روزنامه‌ها تبلیغ می‌کنند که مردم را به فلان‌کشورهای فاسد می‌برند، این اقدامات در شأن شما نیست. نظارت کجا رفته است؟”

وی افزود: “عده‌ای فکر می‌کنند فضا باز شده و می‌توانند به مقدسات اهانت کنند در حالی که این تحلیل اشتباه است. آن دوره گذشت که به مقدسات اهانت می‌کردند و مسئولان وقت هم از شما حمایت می‌کردند.”

Share