Share

دستگاه قضائی ترکیه آخرین متهمان اصلی رسوایی مالی اخیر این کشور را آزاد کرد. رضا ضراب، تاجر ایرانی از جمله آزادشدگان است.

رضا ضراب، تاجر ایرانی‌تبار در جریان رسوایی مالی اخیر در ترکیه بازداشت شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، دو هفته پس از موج نخست آزادی متهمان رسوایی مالی ترکیه، دادگاهی در استانبول دستور آزادی رضا ضراب، تاجر آذربایجانی ایرانی‌تبار، باریش گولر، فرزند معمر گولر، وزیر پیشین کشور و خان چاگلایان، پسر ظفر چاگلایان، وزیر سابق اقتصاد، مظنونان اصلی که همچنان در زندان به‌سر می‌بردند را صادر کرد.

منابع خبری ترکیه نوشته‌اند دستگاه قضایی با اعلام این خبر گفته است پنج تن از مظنونان از ترک کشور منع شده‌اند و تمام مدارک لازم برای کشف حقیقت در این‌باره جمع‌آوری شده است.

رضا ضراب ۳۰ ساله که تا لحظه دستگیری به‌دلیل ازدواج با خواننده مشهور ترکیه ابرو گوندش، در رسانه‌های این کشور مطرح شده بود، در رابطه با خرید و فروش طلا به ایران در دوران تحریم‌های گسترده علیه این کشور بازداشت شد.

باریش گولر و خان چاگلایان متهم به دریافت رشوه بودند.

این سه نفر به‌همراه ده‌ها نفر دیگر در روزهای پایانی آذرماه سال جاری دستگیر شدند.

روزنامه حریت، چاپ ترکیه در آن زمان نوشت رضا ضراب د‌‌ر سال ۲۰۱۲ و د‌‌ر جریان توقیف یک محموله طلا که قرار بود‌‌ برای شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی، میلیاردر ایرانی، به ایران منتقل شود‌‌، از سوی پلیس مورد‌‌ بازجویی قرار گرفت.

دادستانی استانبول نیز گفت این متهمان در جریان فروش طلا به ایران و معاملات و نقل و انتقالات مالی با این کشور مرتکب پولشویی و فساد مالی شده‌اند و رضا ضراب، نقش محوری در این ماجرا داشته است.

در پی این رسوایی مالی دولت رجب طیب اردوغان با چالش‌های جدی روبه‌رو شد.

نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به این رسوایی مالی، ۱۰ وزیر کابینه را تعویض کرد و جنجال ایجاد شده در کشورش را به “دسیسه خارجی” نسبت داد.

اردوغان همچنین دستور برکناری، تعلیق و جابه‌جایی ۶۰۰ مأمور پلیس را صادر و رؤسای پلیس ۱۶ استان دیگر را برکنار کرد.

Share