Share

در حالی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از منابع خبری پاکستان خبر از آزادی پنج مرزبان ربوده شده ایرانی داده است، برخی از مقام‌های ایرانی گفته‌اند این خبر تأیید نشده است.

پنج مرزبان ایرانی از جمعه ۱۸ بهمن در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان ربوده شدند.

ایرنا نوشته است: “منابع خبری پاکستان گزارش دادند که در عملیات نیروهای سپاه مرزی این کشور در روز شنبه ۱۱ تبعه خارجی از جمله مرزبان ربوده شده ایرانی در مناطق ایالت بلوچستان نزدیک مرز با ایران آزاد شدند.”

خان وصی، سخنگوی نیروهای سپاه مرزی پاکستان گفته است، مرزبانان ربوده شده ایران نیز در میان اتباع خارجی آزاد شده در منطقه تربت قرار دارند.

به‌نوشته ایرنا مقام‌های ایران و پاکستان کمیته مشترکی به‌منظور رسیدگی به امور مرزی و تلاش‌های مشترک برای یافتن مرزبانان ربوده‌شده ایرانی تشکیل داده بودند. این کمیته در نشست سه روزہ کمیسیون مشترک مرزی در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان تشکیل شده بود.

در همین حال علی‌اصغر میرشکاری، معاون امنیتی انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که آزادی پنج مرزبان ربوده شده را به شکل رسمی تأیید نمی‌کند، گفت: “عملیاتی که پاکستانی‌ها برای آزادی مرزبانان انجام داده‌اند را تأیید می‌کنم، اما همچنان آزادی پنج مرزبان را به شکل رسمی تأیید نمی‌کنم.”

خبرگزاری مهر نیز به‌نقل از یک منبع آگاه در وزرات کشور ایران که نام وی منتشر نشده، نوشت: “این خبر قطعیت ندارد و شاید گروگان‌های ایرانی آزاد شده مربوط به گروگان‌های مواد مخدر باشند و نه مرزبانان ایرانی.”

از سوی دیگر محمدسعید اربابی، نماینده ایرانشهر، خبر آزادی پنج سرباز مرزبان ایرانی را تأیید کرد و گفت: “آزادی سربازان قطعی است اما نحوه و یا جزئیاتش تا ساعاتی دیگر مشخص و اعلام خواهد شد.”

“مهر” همچنین به‌نقل از علی‌رضا حقیقیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نوشت مقام‌های پاکستانی هنوز به‌شکل رسمی این خبر را تأیید نکرده‌اند.

دادگستری سیستان و بلوچستان نیز این گفته را تکرار کرد.

باقر حسینی نماینده زابل در مجلس ایران نیز اعلام کرد که مرزبانی تماس گرفته و آن‌ها گفته‌اند هنوز نمی‌توانند خبر را تأیید کنند.

این خبرها در حالی منتشر شده که گروه جیش‌العدل در صفحه توئیتر خود خبر آزادی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد.

پنج مرزبان ایرانی از جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان ناپدید شده بودند.

گروه جیش‌العدل با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت ربودن این افراد را به عهده گرفته بود.

این گروه تاکنون واکنشی در پیوند با آزاد شدن این پنج مرزبان نشان نداده است.

چند روز پیش جیش‌العدل در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که یک نفر از اعضای آن‌ها اعدام شده و آن‌ها نیز قصد دارند یکی از گروگان‌ها را اعدام کنند.

در پی آن حسین‌علی امیری، قائم مقام وزارت کشور ایران گفت: “اطلاع داریم که جان پنج مرزبان در امان است.”

وی درباره تهدید گروه جیش‌العدل مبنی بر قتل یکی از پنج مرزبان گروگان گرفته‌شده، گفت: “فکر نمی‌کنم تهدیدی که صورت‌گرفته عملی شود.”

Share