Share

۱۷ گونه جانوری در استان اردبیل در فهرست قرمز «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» قرار دارند و جزو گونه‌‌های آسیب‌پذیر و یا در معرض خطر انقراض دسته‌بندی شده‌اند.

Ardabil Wildlife

حداقل ۱۷ گونه جانوری در استان اردبیل در معرض خطر هستند.

 

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان، بر اساس فهرست منتشر شده، از میان گونه های شناسایی شده در استان اردبیل ۱۴ گونه جانوری آسیب پذیر، دو گونه بالابان و عروس غاز در معرض خطر و یک گونه درنای سیبری به شدت در معرض انقراض قرار دارند. رضا موسوی روز دوشنبه ۱۲ اسفند در گفتگو با خبرگزاری ایرنا ضمن تایید در معرض خطر بودن این گونه‌های جانوری در اردبیل گفت: «از میان یک هزار و ۱۴۰ گونه جانوری شناسایی شده در کشور، ۳۰۹ گونه در استان اردبیل وجود دارد که شامل ۴۶ گونه پستاندار، ۲۰۷ گونه پرنده، ۲۹ گونه خزنده، هشت گونه دو زیست و ۱۹ گونه ماهی است».

به گفته مدیرکل محیط زیست استان اردبیل، بر اساس قانون، خرید، فروش، عرضه، نگهداری و حمل جانوران وحشی ممنوع است. او همچنین از مردم خواست  ضمن خودداری از خرید جانوران وحشی و نگهداری آن‌ها، در صورت مشاهده هرگونه خرید و فروش، نگهداری و حمل موضوع را به یگان حفاظت این اداره کل اطلاع دهند.

او همچنین با اشاره به نام‌گذاری سوم مارس (۱۲ اسفند) از سوی سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی حیات وحش گفت: حیوانات وحشی ارزش زیادی در طبیعت دارند که نمونه هایی از آن ایجاد تعادل اکولوژیکی،ارزش علمی و تحقیقاتی، ارزش اقتصادی، تفریحی، اجتماعی و زیباشناختی است و براین اساس همگان باید در حفظ آنها تلاش کنیم.

Share