Share

خبرگزاری فارس و سایت مشرق اعلام کردند که دستگاه قضایی حکم بازداشت سعید رضوی فقیه، فعال اصلاح‌طلب را به دلیل “سخنان ساختارشکنانه” در جمع اصلاح‌طلبان همدان صادر کرد.

سعید رضوی فقیه، از فعالان اصلاح‌طلب

سعید رضوی فقیه، از فعالان اصلاح‌طلب

این سایت‌ها همچنین به‌نقل از “برخی منابع آگاه” که نام آن‌ها منتشر نشده، نوشته‌اند که رضوی فقیه پس از اطلاع از حکم بازداشتش متواری شده است.

این سایت‌ها در حالی از متواری شدن سعید رضوی فقیه نوشتند که وی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایلنا این موضوع را رد کرد و بحث متواری شدن از کشور را “سناریو برای ترغیب به خروج از کشور” دانست.

وی همچنین گفت احضاریه‌ای برای حضور در مراجع قضایی دریافت نکرده است.

سعید رضوی ‌فقیه، پنج‌شنبه هشتم اسفندماه در دومین همایش فصلی اصلاح‌طلبان استان همدان سخنرانی‌ای با عنوان “بررسی موانع و راهبردهای تدبیر و امید” انجام داد و در آن به انقلاب‌ها و جنبش‌های یک صد سال اخیر ایران پرداخت و از جنبش سال ۸۸ موسوم به جنبش سبز دفاع کرد.

وی گفت دلیل این‌که این تحولات پی در پی رخ داده‌اند آن است که مردم مطالبات عمومی دارند و جواب نگرفته‌اند.

رضوی فقیه با اشاره به دوران اصلاحات در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی گفت: “متأسفانه با خواسته‌های مردم، برخورد عاقلانه‌ای نشد، جنبش اصلاحات به‌عنوان اضمحلال‌طلبی تلقی شد و با خواسته‌ها و تصمیمات اصلاح‌طلبان و دولت اصلاحات مقابله شد. هر ۹ روز یک بحران ایجاد کردند. با مجلسی که منتخب ملت بود مقابله شد و آن را منکوب کردند.”

وی همچنین شرایط کشور را “امنیتی” خواند و گفت: “فتنه اصلی آسیب دیدن نظام است. اگر این کشور از هم بپاشد همه آسیب می‌بینیم، هم زندانی و هم زندانبانش، هم متهم و هم بازجویش.”

این فعال اصلاح‌طلب همچنین دهه آینده ایران را “دهه بحران” دانست و افزود: “در دهه آینده اگر این سیستم مجدداً از طریق اصلاح تقویت نشده و مجلس جایگاه خود را در رأس امور پیدا نکند، و مجلس خبرگان نماینده روحانیت شجاع، متعهد و آگاه نباشد و حاکمیت جمهوری اسلامی بازتاب دهنده اراده و خواست مردم نباشد، اتفاقات ناگواری در این کشور رخ خواهد داد.”

در روزهای اخیر مقام‌های محلی، نیروها و سایت‌های اصولگرای حکومتی تبلیغات گسترده‌ای علیه سعید رضوی فقیه و سخنان وی در همدان انجام دادند و خواهان برخورد با وی شدند.

سعید رضوی فقیه پیشینه فعالیت در روزنامه‌های اصلاح‌طلب صبح امروز، بهار، دوران امروز، بنیان، نوروز، یاس نو و وقایع اتفاقیه را دارد.

وی همچنین دو بار عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت شده، در تهران دکترای فلسفه گرفته و در فرانسه ادامه تحصیل داده است.

Share